Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Na Kraví hoře v Brně to opravdu žije

Na Kraví hoře v Brně to opravdu žije

Hvězdárna a planetárium na Kraví hoře

Že spolkový život u nás skomírá? Že lidi slyší už jen na jídlo zdarma? Je a není to pravda. Rozhodně Brno se tomu vymyká. Vynikající spolupráce Hvězdárny a planetária Brno a České astronomické společnosti se nyní projevuje navíc ve společném programu zájemců o astronomii z Brna a okolí.

Společného neformálního setkání k 70. výročí prvního výkopu ke stavbě brněnské hvězdárny se ve čtvrtek 30. srpna zúčastnilo skoro právě tolik účastníků. Prohlídli si onu první kopuli, současné stavební úpravy původní opěrné zdi a zažili také jedinečný zážitek v prázdném sále planetária, bez křesel, zato už pod umytou kopulí a uprostřed montáže ještě kvalitnějšího projekčního systému.

Budova planetária v Brně během rekonstrukce
Budova planetária v Brně během rekonstrukce
Provedl je ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Našla se i první cedule hvězdárny – vstupné 1 Kčs, děti 50 haléřů – no neberte to. Mezi účastníky se objevil i Vladimír Remek, jehož let před 40 roky si letos připomínáme.

Velká skupina brněnských zájemců o astronomii se schází na pozvání ředitele Hvězdárny a planetária Brno, ve spolupráci s Českou astronomickou společností. Jde to tak, jak to jít má… jestli to bude životaschopné, vznikne zde právoplatná pobočka České astronomické pobočky – pobočka Brno.

Historická cedule hvězdárny v Brně v rukou jejího současného ředitele Jiřího Duška
Historická cedule hvězdárny v Brně v rukou jejího současného ředitele Jiřího Duška
Dejte vědět, kdybyste se chtěli přidat (např. na info@astro.cz). Jo a to jídlo zadarmo uvedené na začátku – no, samozřejmě bylo, opékaly se špekáčky a přítomnost burčáku taky nikdo neutajil. A stálo to opravdu za to, od programu a přátelské atmosféry až po to jídlo. Příští akce bude exkurze k radaru Skalky 22. září a pak 4. října setkání v předvečer znovuotevření planetária na Kraví hoře.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Brněnská pobočka ČAS


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »