Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Novinky z Hvězdárny v Benátkách nad Jizerou

Novinky z Hvězdárny v Benátkách nad Jizerou

Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Autor: Jiří Vlasta

Hvězdárna pomyslně navazuje na odkaz pozorování Tychona Brahe, který pobýval v Benátkách na konci 16. století. V roce 1956 založil pan Břetislav Veselý astronomický kroužek a se skupinou nadšených školáků se scházel v zámeckém parku. Později se mu podařilo získat Somet Binar a začal prosazovat výstavbu hvězdárny. Ta byla otevřena 24. června 1980 a v její kopuli byl umístěn kvalitní zrcadlový dalekohled od firmy Carl Zeiss Jena. Od té doby byla umožněna popularizaci astronomie v širokém okolí. V posledních letech se o hvězdárnu a její provoz stará parta dobrovolníků, díky nimž je možné pozorovat každou jasnou sobotu a zažít i další akce.

V dubnu 2019 byla instalována firmou Supra Praha první část nového přístrojového vybavení hvězdárny. Jedná se o bytelný sloup pod montáž vyrobený na míru. Na něm byla instalována kvalitní montáž 10M GM-2000. Na montáž pak refraktor APM ED-APO 152/1200. Prozatím se na montáž pověsil i starý dalekohled hvězdárny Carl Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250. Ten, pokud půjde vše hladce jako doposud, bude příští rok (k výročí 40 let hvězdárny) vyměněn za Schmidt Cassegrain 355/3910.

Dalekohledy v kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Dalekohledy v kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Podobně jako na jiných podobně provozovaných hvězdárnách, např. v Turnově, i zde je náplní činnosti hlavně pozorování nebeských objektů a přednášky. Největší návštěvy bývají při mimořádných úkazech, jako jsou zatmění Měsíce apod. Velmi povedené bylo též nedávné povídání o výpravě do Chile za zatměním Slunce. Zkrátka hvězdárna žije a to je dobře.

Provoz hvězdárny by nebyl možný bez podpory města a především starosty Karla Bendla, který se velkou měrou zasadil za nové vybavení, kterému tímto velice děkujeme. 

Noční pohled na kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou Autor: Václav Bárta
Noční pohled na kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Autor: Václav Bárta

A co čeká návštěvníky v nejbližší době? Kromě pravidelných pozorování (nyní např. planety Jupiter a Saturn a dalších objektů noční oblohy), se mohou těšit na pozorování přechodu planety Merkur přes Slunce. 

Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou bude 11. 11. otevřena od 13 hodin a úkaz bude možné bezpečně pozorovat dalekohledy vybavenými filtry pro pozorování Slunce. Zveme tedy touto cestou širokou veřejnost z okolí na pozorování tohoto úžasného úkazu.

---

Redakční poznámka: 

Jsme rádi, že se daří nadšencům z Benátek i širokého okolí naplňovat poslání, kvůli němuž byla hvězdárna vybudována. Jistě není jediná, takže se k tomuto tématu ještě rádi vrátíme a představíme si některou z dalších malých hvězdáren. Pokud si to čtou správci a nadšenci z jiných malých hvězdáren, neváhejte nás kontaktovat na redakčním mailu info@astro.cz.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Hvězdárny Benátky nad JizerouO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hvězdárna Benátky nad Jizerou


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Protuberance

Protuberance

Další informace »