Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Novinky z Hvězdárny v Benátkách nad Jizerou

Novinky z Hvězdárny v Benátkách nad Jizerou

Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Autor: Jiří Vlasta

Hvězdárna pomyslně navazuje na odkaz pozorování Tychona Brahe, který pobýval v Benátkách na konci 16. století. V roce 1956 založil pan Břetislav Veselý astronomický kroužek a se skupinou nadšených školáků se scházel v zámeckém parku. Později se mu podařilo získat Somet Binar a začal prosazovat výstavbu hvězdárny. Ta byla otevřena 24. června 1980 a v její kopuli byl umístěn kvalitní zrcadlový dalekohled od firmy Carl Zeiss Jena. Od té doby byla umožněna popularizaci astronomie v širokém okolí. V posledních letech se o hvězdárnu a její provoz stará parta dobrovolníků, díky nimž je možné pozorovat každou jasnou sobotu a zažít i další akce.

V dubnu 2019 byla instalována firmou Supra Praha první část nového přístrojového vybavení hvězdárny. Jedná se o bytelný sloup pod montáž vyrobený na míru. Na něm byla instalována kvalitní montáž 10M GM-2000. Na montáž pak refraktor APM ED-APO 152/1200. Prozatím se na montáž pověsil i starý dalekohled hvězdárny Carl Zeiss Meniscus Cassegrain 150/2250. Ten, pokud půjde vše hladce jako doposud, bude příští rok (k výročí 40 let hvězdárny) vyměněn za Schmidt Cassegrain 355/3910.

Dalekohledy v kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Dalekohledy v kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Podobně jako na jiných podobně provozovaných hvězdárnách, např. v Turnově, i zde je náplní činnosti hlavně pozorování nebeských objektů a přednášky. Největší návštěvy bývají při mimořádných úkazech, jako jsou zatmění Měsíce apod. Velmi povedené bylo též nedávné povídání o výpravě do Chile za zatměním Slunce. Zkrátka hvězdárna žije a to je dobře.

Provoz hvězdárny by nebyl možný bez podpory města a především starosty Karla Bendla, který se velkou měrou zasadil za nové vybavení, kterému tímto velice děkujeme. 

Noční pohled na kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou Autor: Václav Bárta
Noční pohled na kopuli Hvězdárny Benátky nad Jizerou
Autor: Václav Bárta

A co čeká návštěvníky v nejbližší době? Kromě pravidelných pozorování (nyní např. planety Jupiter a Saturn a dalších objektů noční oblohy), se mohou těšit na pozorování přechodu planety Merkur přes Slunce. 

Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou bude 11. 11. otevřena od 13 hodin a úkaz bude možné bezpečně pozorovat dalekohledy vybavenými filtry pro pozorování Slunce. Zveme tedy touto cestou širokou veřejnost z okolí na pozorování tohoto úžasného úkazu.

---

Redakční poznámka: 

Jsme rádi, že se daří nadšencům z Benátek i širokého okolí naplňovat poslání, kvůli němuž byla hvězdárna vybudována. Jistě není jediná, takže se k tomuto tématu ještě rádi vrátíme a představíme si některou z dalších malých hvězdáren. Pokud si to čtou správci a nadšenci z jiných malých hvězdáren, neváhejte nás kontaktovat na redakčním mailu info@astro.cz.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Hvězdárny Benátky nad JizerouO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hvězdárna Benátky nad Jizerou


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022E3

Zarovnane na kometu

Další informace »