Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Obří katalog slunečních hodin

Obří katalog slunečních hodin

Sluneční hodiny v Berouně, ulice Sadová
Autor: Miloš Nosek

V zemích s kulturními tradicemi jsou jednotlivé památky a výtvarná díla evidována. Mezi tyto artefakty lze zařadit i sluneční hodiny. U nás taková evidence do 80. let chyběla. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze vznikla tehdy myšlenka shromáždit dokumentaci o venkovních slunečních hodinách, vyhodnotit ji a zpracovat soupis slunečních hodin na pevných stanovištích. Mravenčí pílí studentů pod vedením RNDr. Ludvíka Muchy byla tato práce v roce 1990 v první etapě dovršena, ale pokračuje dodnes.

Aby evidence slunečních hodin byla použitelná pro širší veřejnost a jednotlivé příznivce slunečních hodin, je nutné provádět aktualizaci, doplňování dat a vzniklou databázi zpřístupnit. Náš katalog vznikl díky aktivitě několika málo nadšenců. Díky nim došlo i k ustavení pracovní skupiny Sluneční hodiny v rámci Astronomické společnosti v Hradci Králové. Evidence slunečních hodin v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku je od roku 2007 spravována zejména členy této pracovní skupiny.

Katalog slunečních hodin vznikl původně z údajů uvedených v diplomových pracích na Přírodovědecké fakultě UK v Praze z let 1981 až 1990. Údaje byly doplňovány, katalog zahrnoval území České republiky a byl rozšířen o Slovensko. Koncem roku 2004 zahrnoval 2094 hodin.

Sluneční hodiny, Břevnovský klášter Autor: Jiří Kočí
Sluneční hodiny, Břevnovský klášter
Autor: Jiří Kočí
Později přišel nápad doplnit katalog o hodiny ze zahraničí, z míst, kam lidé jezdí na dovolenou či na výlety. Nyní jsou v katalogu uváděny hodiny z 51 zemí. Koncem roku 2024 zahrnoval celkem 7 259 hodin. Z České republiky zde bylo 4575 hodin, 419 z Polska, 384 z Německa, 371 z Rakouska, 339 ze Slovenska, 294 z Itálie, 265 z Francie, 101 ze Švýcarska a 93 z Velké Británie. Stav hodin tehdy dokumentovalo 35 407 obrázků, na kterých se podílelo celkem 1 512 autorů fotografií a 68 dalších osob. Katalog je umístěn na stránce https://astro.troja.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php

Každý návštěvník webu může uváděné informace doplnit či upřesnit, nahlásit chyby nebo dosud neevidované hodiny. Proto se katalog stále rozrůstá.

Katalog umožňuje vyhledávání hodin v určitém místě či zobrazení hodin na mapě v okolí zvoleného místa. Návštěvník stránek si tak může před výletem nebo dovolenou najít stanoviště s hodinami a zvážit, které z nich stojí za jeho návštěvu. Z katalogu lze vygenerovat statistiky počtu hodin v okresech či krajích, počty hodin podle typu, dle umístění, roku vzniku, podle jejich stavu apod.

Kromě vlastního katalogu web na výše uvedené adrese uvádí odkazy na články o slunečních hodinách, na literaturu z oboru slunečních hodin a na stránky pracovní skupiny Sluneční hodiny při Astronomické společnosti v Hradci Králové, která katalog spravuje. Lze se tak dozvědět o akcích, které plánuje a třeba se jich i zúčastnit.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Katalog slunečních hodin



O autorovi

Miloš Nosek

V roce 1989 jsem zhotovil první sluneční hodiny a další pak vyhledával a fotil. Zjistil jsem, že se svým vzhledem a provedením liší a chtěl jsem vědět proč.

Hodiny navrhuji, pomáhám architektům a spolupodílím se na realizaci hodin. Do konce roku 2024 jsem pomáhal při vzniku 170 hodin. Ve spolupráci s památkáři jsem se podílel přibližně na dvaceti obnovách, restaurátorských pracích, návrzích replik a opravách historických hodin.

Dvoje hodiny, na kterých jsem se podílel, v mezinárodní soutěži „Le ombre del tempo“ získaly 1. a 3. místo.

Jsem spoluautorem knihy „Sluneční hodiny na pevných stanovištích“ a jedním z administrátorů on-line verze katalogu slunečních hodin. Jsem autorem knih „Sluneční hodiny v Královéhradeckém kraji“ a „Sluneční hodiny - Návrhy, realizace a příklady z domova i ze světa“.

Jsem jedním ze zakládajících členů pracovní skupiny Sluneční hodiny při Astronomické společnosti v Hradci Králové a jejím aktivním členem. Činnost skupiny je uvedena na webu http://slunecni-hodiny.euweb.cz/index.html.

Štítky: Sluneční hodiny


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »