Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Otevřené setkání členů Sluneční sekce ČAS

Otevřené setkání členů Sluneční sekce ČAS

50 000 kilometrů nad Sluncem

V sobotu 3. prosince 2016 v 10 hodin sluneční sekce ČAS pořádá již tradiční setkání svých členů, na němž, kromě výměny zkušeností členů zabývajících se pozorováním Slunce a sluneční fyzikou jako takovou, bude hlavní náplní několik přednášek známých osobností (viz program). Z toho důvodu toto setkání není určeno jen členům sluneční sekce, ale srdečně zváni jsou všichni, kdo mají zájem o Slunce a vše, co se na něm děje, a nebo třeba se jen  chtějí o něm dovědět něco zajímavého. 

Akce se uskuteční v zasedací místnosti Geofyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. v Praze na Spořilově (Astronomický ústav AV ČR, v.v.i., Boční II 1401, 141 31 Praha 4 (N 50°2.30825', E 14°28.52610'). Příjezd: Metro „C“ stanice Roztyly a pak cca 10 minut pěšky. 

Program otevřeného setkání členů Sluneční sekce:

  • 10:00 Zahájení, přivítání účastníků (E. Marková).
  • 10:05 Informace o chodu sluneční sekce (výbor).
  • 10:15 Přednáška „Vizualizace dat z kosmické sondy SDO metodou PM-NAFE" (M. Druckmüller).
  • 11:30 Přednáška „Úplné zatmění Slunce 2017 v USA“ (J. Sládeček).
  • 12:00 Přednáška „Výsledky pozorovacích kampaní v rámci projektu F-CHROMA“ (A. Berlicki).
  • 12:30 – 13:30 Přestávka.
  • 13:30 Přednáška „Nová generace kosmických koronografů“ (P. Heinzel).
  • 14:30 Informace o přípravě oslav 100. výročí vzniku ČAS z hlediska sekce.
  • 14:45 Informace o tom, co kdo dělá,  diskuze o dalším chodu sekce.
  • 15:30 Zakončení setkání.

Eva Marková, předseda Sluneční sekce ČAS




O autorovi

Eva Marková

Vystudovala  MFF UK, obor fyzika, specializace Astronomie a astrofyzika. Od r. 1976 pracovala na Hvězdárně v Úpici, kde se v r. 1986 stala ředitelkou. Po celou dobu svého působení na hvězdárně se kromě popularizace astronomie a práce s mládeží zabývala studiem sluneční aktivity a vztahů Slunce - Země. Nedílnou a velmi důležitou součástí této  odborné činnosti bylo též studium sluneční koróny při úplných zatměních Slunce. Proto  v r. 1990 počala organizovat expedice za pozorováním tohoto jevu. Celkem  zorganizovala 12 expedic, osobně  se zúčastnila jedenácti, z toho 9 bylo úspěšných.

Do České astronomické společnosti  vstoupila v r. 1976. Od svého vstupu až dosud je členkou Východočeské (dříve Úpické a ještě dříve Hradecké) pobočky a Sluneční sekce, kde řadu let vykonává funkci předsedy. Několik let  též pracovala ve Výkonném výboru ČAS. V letech 2004 – 2010  byla předsedkyní ČAS. Kromě ČAS je členkou několika dalších vědeckých společností, jako je Česká bioklimatologická společnost a Jednota českých matematiků a fyziků.

Jejími koníčky jsou astronomie, sport, cestování.

Štítky: Sluneční sekce


25. vesmírný týden 2025

25. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a výše ve Lvu Mars. Ráno se zlepšuje viditelnost Saturnu a nejjasnějším objektem je Venuše nízko nad obzorem. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a vidíme i řadu skvrn. Mohou se objevit oblaka NLC. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce. Mise Axiom-4 k ISS musela být odložena.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází na ranní oblohu

Další informace »