Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Po každé noci přijde den!

Po každé noci přijde den!

Noc a den při pohledu z Hvězdárny Brno

Hvězdárna a planetárium Brno otevírá v pátek 15. května v 18.00. Vždy pro 50 návštěvníků za symbolických 50 korun. A bude to jízda!

Tak a je to tady! Vychýlený svět se vrací zpět do rovnováhy, byť do jiné než před pár týdny. S vesmírnou radostí Hvězdárna a planetárium Brno oznamuje, že svůj stroj na vizuální zázraky probudí v pátek 15. května v 18.00 s představením Zrození planety Země 2D. V dalších dnech a týdnech se k němu přidá pohádkové dobrodružství pro nejmenší: Se zvířátky o vesmíru 2D.
 

Prosím, neváhejte a přijďte brněnskou hvězdárnu podpořit svojí návštěvou. Samozřejmě dodržujte nezbytná pravidla (rozestupy, roušky, e-vstupenky), ale jinak to bude úžasná podívaná jako vždy! Do konce června je přitom jednotné, symbolické vstupné 50 Kč.
 

Program a vstupenky získáte na stránkách www.hvezdarna.cz

 

Se Zrozením planety Země 2D se vydáte po stopách stvoření – nahlédnete do kuchyně, ve které se uvařilo nejen Slunce, ale celá Sluneční soustava. Představení, které uvádíme v obnovené premiéře z doby krátce předkaranténní, využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích fyziků, geologů a biologů. Na dosud nejlepší animaci na světě tak například uvidíte, jak vznikl průvodce naší planety – stříbřitý Měsíc.

Hvězdárna a planetárium Brno po celá desetiletí vypráví příběhy o tom, jak chytří lidé jsou. Podoba tohoto světa je přece výsledkem úsilí bezpočtu vědců a techniků, kteří ovlivňují náš každodenní život, naděje i sny, zajišťují dlouhodobou prosperitu a blahobyt. Žádná kouzla nebo čáry, pověry či zásahy shůry, jen důvtip a oddanost své profesi. Proto také chystá celou řadu dalších, populárně vědeckých projektů. O chytrých prázdninách, o představení o nejkrásnějším městě – BRNO 360, o filmu o nejrezavější planetě – MARS 3D, o souboji největší a nejpodivuhodnější planety – Titáni Sluneční soustavy 3D, a také o nejúžasnější době – Satelix 2D ale více někdy příště.

 

Minulost změnit nemůžeme, ve svých rukou máme pouze budoucnost. Proto prosím najděte zase svoji cestu ke hvězdám a přijďte otevřít další kapitolu v nejkrásnější knize, která se nazývá vesmír. Začít můžete na www.hvezdarna.cz

 

Po každé noci přece přijde den.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »