Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Setkání všech expedičníků u příležitosti 50. Astronomické expedice

Setkání všech expedičníků u příležitosti 50. Astronomické expedice

Pracovníci Hvězdárny v Úpici společně s dalšími spolupořádajícími organizacemi (Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, p.o., společnost Amatérská prohlídka oblohy a Východočeská pobočka České astronomické společnosti) zvou všechny, kdo se v historii padesáti let někdy zúčastnili Astronomické (dříve Meteorické) expedice na Hvězdárně v Úpici, na setkání všech účastníků těchto expedic.

Setkání se koná v Úpici 9. srpna 2008.

Program

11:00 přednáška RNDr. Jiřího Grygara: „Amatéři v astronomii“ - městský sál obchodního centra v Úpici
15:00 přednášky Prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. (Astrofotograf roku 2006) a Ing. Martina Myslivce (Astrofotograf roku 2007) - městský sál obchodního centra v Úpici
18:00 slavnostní akt na Hvězdárně v Úpici – odhalení pamětních štítků "Astrofotograf roku" soutěže "Česká astrofotografie měsíce" v Bečvářově kopuli Hvězdárny v Úpici
20:00 zapálení slavnostního vzpomínkového ohně – areál Hvězdárny v Úpici

Ubytování: sportovněji zaměření účastníci na pozemku Hvězdárny v Úpici ve vlastních stanech, ostatním doporučujeme zajistit si ubytování v ubytovacích zařízeních v Úpici a okolí.

Stravovaní: zajišťuje si každý účastník sám.

Vzhledem k tomu, že pozvánky nebudou rozesílány klasickou poštou, prosíme všechny, kteří tuto informaci zachytí, o její šíření mezi své známé, aby se o setkání dozvědělo co nejvíce účastníků expedic.

Na setkání se těší pořadatelé.




O autorovi

Eva Marková

Vystudovala  MFF UK, obor fyzika, specializace Astronomie a astrofyzika. Od r. 1976 pracovala na Hvězdárně v Úpici, kde se v r. 1986 stala ředitelkou. Po celou dobu svého působení na hvězdárně se kromě popularizace astronomie a práce s mládeží zabývala studiem sluneční aktivity a vztahů Slunce - Země. Nedílnou a velmi důležitou součástí této  odborné činnosti bylo též studium sluneční koróny při úplných zatměních Slunce. Proto  v r. 1990 počala organizovat expedice za pozorováním tohoto jevu. Celkem  zorganizovala 12 expedic, osobně  se zúčastnila jedenácti, z toho 9 bylo úspěšných.

Do České astronomické společnosti  vstoupila v r. 1976. Od svého vstupu až dosud je členkou Východočeské (dříve Úpické a ještě dříve Hradecké) pobočky a Sluneční sekce, kde řadu let vykonává funkci předsedy. Několik let  též pracovala ve Výkonném výboru ČAS. V letech 2004 – 2010  byla předsedkyní ČAS. Kromě ČAS je členkou několika dalších vědeckých společností, jako je Česká bioklimatologická společnost a Jednota českých matematiků a fyziků.

Jejími koníčky jsou astronomie, sport, cestování.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »