Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V Ondřejově o víkendu skončil sjezd České astronomické společnosti

V Ondřejově o víkendu skončil sjezd České astronomické společnosti

Společné foto, zleva: J. Grygar, E. Marková, J. Vondrák, I. Hána. Autor: Jan Mánek
Společné foto, zleva: J. Grygar, E. Marková, J. Vondrák, I. Hána.
Autor: Jan Mánek
V neděli 28. března 2010 skončil na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově dvoudenní 18. sjezd České astronomické společnosti.

Tisková zpráva České astronomické společnosti ze dne 30. března 2010

Novým předsedou byl zvolen Ing. Jan Vondrák, DrSc, vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR.

V letech 1998 - 2004 byl Dr. Vondrák předsedou Českého národního komitétu astronomického, 2001 - 2004 předsedal řídící radě mezinárodní organizace pro sledování rotace Země IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service). Od roku 2003 byl vicepresidentem I. divize Mezinárodní astronomické unie (Fundamental Astronomy) a od valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v roce 2006 v Praze (na jehož organizaci se významně podílel) zastával jako první český astronom v historii funkci předsedy I. vědecké divize IAU. Nyní byl zvolen předsedou České astronomické společnosti. Celý profesní životopis najdete na /clanek/2970.

Sjezd zvolil čtyři nové čestné členy:

Ing. RNDr. Jaroslav Dykast, CSc. (dlouholetý člen Astronomické společnosti Most s velkými zásluhami o rozvoj astronomie na severu Čech), Ing. Josef Chlachula (zakladatel www.astro.cz), Ing. Jan Vondrák, DrSc. (dlouholetý předseda Zákrytové a astrometrické sekce ČAS, držitel Nušlovy ceny ČAS) a František Vaclík (dlouholetý předseda Jihočeské pobočky ČAS a výtečný pozorovatel). Přehled čestných členů České astronomické společnosti najdete na /cas/clenove/cestni/.

Delegáti přijali na sjezdu České astronomické společnosti dvě rezoluce:

  • Sjezd podporuje zapojení složek a členů České astronomické společnosti do přípravy a propagace 61. kongresu International Astronautical Federation (AIF) konaného v září 2010.
  • Sjezd oceňuje zapojení členů a složek České astronomické společnosti a dalších subjektů do akcí Mezinárodního roku astronomie (IYA) 2009, které přispěly k propagaci astronomie.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu DOC je ZDE. Další fotografie ze sjezdu najdete v galerii.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra. Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.

Další informace »