Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V Ondřejově o víkendu skončil sjezd České astronomické společnosti

V Ondřejově o víkendu skončil sjezd České astronomické společnosti

Společné foto, zleva: J. Grygar, E. Marková, J. Vondrák, I. Hána. Autor: Jan Mánek
Společné foto, zleva: J. Grygar, E. Marková, J. Vondrák, I. Hána.
Autor: Jan Mánek
V neděli 28. března 2010 skončil na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově dvoudenní 18. sjezd České astronomické společnosti.

Tisková zpráva České astronomické společnosti ze dne 30. března 2010

Novým předsedou byl zvolen Ing. Jan Vondrák, DrSc, vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR.

V letech 1998 - 2004 byl Dr. Vondrák předsedou Českého národního komitétu astronomického, 2001 - 2004 předsedal řídící radě mezinárodní organizace pro sledování rotace Země IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service). Od roku 2003 byl vicepresidentem I. divize Mezinárodní astronomické unie (Fundamental Astronomy) a od valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie v roce 2006 v Praze (na jehož organizaci se významně podílel) zastával jako první český astronom v historii funkci předsedy I. vědecké divize IAU. Nyní byl zvolen předsedou České astronomické společnosti. Celý profesní životopis najdete na /clanek/2970.

Sjezd zvolil čtyři nové čestné členy:

Ing. RNDr. Jaroslav Dykast, CSc. (dlouholetý člen Astronomické společnosti Most s velkými zásluhami o rozvoj astronomie na severu Čech), Ing. Josef Chlachula (zakladatel www.astro.cz), Ing. Jan Vondrák, DrSc. (dlouholetý předseda Zákrytové a astrometrické sekce ČAS, držitel Nušlovy ceny ČAS) a František Vaclík (dlouholetý předseda Jihočeské pobočky ČAS a výtečný pozorovatel). Přehled čestných členů České astronomické společnosti najdete na /cas/clenove/cestni/.

Delegáti přijali na sjezdu České astronomické společnosti dvě rezoluce:

  • Sjezd podporuje zapojení složek a členů České astronomické společnosti do přípravy a propagace 61. kongresu International Astronautical Federation (AIF) konaného v září 2010.
  • Sjezd oceňuje zapojení členů a složek České astronomické společnosti a dalších subjektů do akcí Mezinárodního roku astronomie (IYA) 2009, které přispěly k propagaci astronomie.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu DOC je ZDE. Další fotografie ze sjezdu najdete v galerii.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »