Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V Ondřejově proběhnou tři mimořádné vědecko-vzdělávací akce

V Ondřejově proběhnou tři mimořádné vědecko-vzdělávací akce

Noční obloha nad historickou kopulí Astronomického institutu v Ondřejově.
Autor: Petr Horálek.

V rámci mezinárodního vědecko-vzdělávacího projektu „Weeks of Science“ proběhnou na půdě Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově tři mimořádné akce: Letní škola pro vysokoškolské studenty astronomie, Meeting o exoplanetách a Workshop o vědě s 2metrovým Perkovým dalekohledem. Všechny tři akce se postupně za sebou odehrají ve dnech 12. – 22. září a pozvaní jsou významní světoví tutoři.

Laser na observatoři Paranal, která je součástí Evropské jižní observatoře a Astronomický ústav AV ČR se
zde podílí na výzkumu vesmíru. Autor: Yuri Beletsky/ESO.
Laser na observatoři Paranal, která je součástí Evropské jižní observatoře a Astronomický ústav AV ČR se zde podílí na výzkumu vesmíru.
Autor: Yuri Beletsky/ESO.
První z akcí, Letní škola (Summer School 2016), proběhne od 12. - 18. září 2016, má 12 účastníků z řad studentů, kteří jsou ze 4 různých zemí, samozřejmě včetně ČR. Studenti budou navštěvovat dopolední přednášky a odpoledne budou pod vedením tutorů z řad post doktorandů ze Stelárního oddělení a Oddělení galaxií a planetárních systémů Astronomického ústavu AV ČR pracovat na projektech a zpracování získaných astronomických dat.

Účelem školy je, aby se studenti seznámili s moderními observatořemi jako ESO, ING La Palma ve Španělsku či ondřejovskou observatoří Astronomického ústavu AV ČR a hlavně aby se naučili zpracovávat vědecká data z moderních přístrojů. Přednášky mají zase studenty připravit na to, jak zažádat a úspěšně získat pozorovací čas s moderními přístroji světových observatoří a také naučit základům moderních pozorovacích metod. Škola bude zakončena sobotními přednáškami studentů o výsledcích jejich projektu.

Druhá, navazující akce Meeting o exoplanetách se koná v Ondřejově ve dnech 19. - 21. září 2016 a zúčastní se jí okolo dvaceti vědců z Německa, Rakouska, Slovenska a ČR. Úkolem je prezentovat nejmodernější poznatky o výzkumu exoplanet a diskutovat možnosti spolupráce na poli výzkumu planet obíhajících okolo vzdálených hvězd. Jedná se o uzavřený meeting.

Představa planety obíhající kolem Proximy Centauri Autor: ESO/M. Kornmesser
Představa planety obíhající kolem Proximy Centauri
Autor: ESO/M. Kornmesser
Následovat bude Workshop o vědě s 2metrovým Perkovým dalekohledem (21. - 22. září), který si klade za cíl prezentovat výsledky obdržené Perkovým dalekohledem. Jeho cílem je také prezentovat observatoř Thueringer Landessternwarte Tautenburg, jejíž ředitel se workshopu zúčastní. Tautenburská observatoř má v provozu „dvojče ondřejovského dvoumetru“. Výstupem workshopu je seznámení se s vědeckými výsledky z obou 2metrových teleskopů, diskuze o případně budoucí spolupráci a obecná diskuze o důležitosti těchto dvou přístrojů v éře observatoří Paranal nebo plánovaného obřího teleskopu E-ELT.

Kontakty a další informace

Bc. Petr Kabáth, Dr. rer. nat.
Stelární oddělení Astronomického ústavu AV ČR
Tel: 323 620 143
E-mail: petr.kabath@asu.cas.cz

Pavel Suchan
Tiskový tajemník Astronomického ústavu AV ČR
Tel.: 737 322 815
E-mail: suchan@astro.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Oficální stránka akce: summer2016.asu.cas.cz

Převzato: Astronomický ústav AV ČR



Štítky: Astronomický ústav AV ČR


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »