Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vyšel Astropis 1/2006

Vyšel Astropis 1/2006

astropis1.jpg
Právě vyšel Astropis 1/2006. Značná část čísla je věnována březnovému zatmění Slunce. V jednotlivých článcích si přečtete, jak zatmění nejlépe pozorovat a zaznamenat, o významu slunečních zatmění či kam se za tímto úplným zatměním vypravit.
Informace o časopise, o obsahu jednotlivých čísel a předplatném naleznete na internetových stránkách časopisu Astropis.




  • L.Honzík: Jak pozorovat zatmění Slunce 29. března
  • M. Prouza: Loňský pohled na vesmír předloni
  • P. Kulhánek: Nebaryonová temná hmota
  • Z. Řehoř: Hodnocení kvality optických přístrojů III


Články

  • M. Prouza:Loňský pohled na vesmír předloni
  • Z. Řehoř:Základy optických přístrojů III.
  • P. Kulhánek:Nebaryonová temná hmota
  • L. Honzík:Jak pozorovat zatmění Slunce?
  • R. Mašata: Galaktické kolize v Havranovi
  • P. Najser:Z Čech až na Měsíc
  • V. Laifr:Gnómóny v srdci Říše středu
  • Ž. Sovová: Souhvězdí Honicí psi

Rubriky

  • L. Schmied: Sluneční aktivita v II. pololetí 2005
  • Ž. Sovová, J. Verfl:Oblohou amatérsky

Novinky

  • M. Prouza:FRAM objevil nejjasnější protějšek
  • J. Verfl:Planety v protisměru
  • J. Verfl:Pánev a led pod povrchem Marsu
  • J. Verfl: Nejvyšší observatoř světa
  • J. Verfl:Start sondy New Horizons
  • J. Verfl: Stardust úspěšný

Recenze

  • V. Kopecký: Eric Satori - Velikání francouzské vědy
  • V. Kopecký: Pavel Příhoda a kol. - Hvězdářská ročenka 2006

Příští číslo - 2/2006 - vyjde 15. května 2006.




O autorovi



25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »