Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava "Vesmír jako na dlani" v Brně

Výstava "Vesmír jako na dlani" v Brně

Od pátku 5. do neděle 21. srpna 2005 se bude v Brně konat unikátní výstava "Vesmír jako na dlani" věnovaná vesmíru, kosmonautice a kosmickým letům vůbec. Jedná se o výstavu připravenou ve spolupráci s firmou Space Services International (v níž figuruje našincům dobře známý Tasillo Römisch). Výstava (celá expozice má hmotnost úctyhodných osmdesát tun) seznamuje se základními informacemi ohledně kosmických letů s tím, že klade důraz na jejich lidský rozměr (život na oběžné dráze, stravování, problémy apod.). Vstup je zdarma.

Výstava se koná v Galerii Vaňkovka - nová nákupní galerie ve středu města Brna přímo mezi hlavním vlakovým nádražím a autobusovým nádražím Zvonařka. Doporučujeme využít prohlídky s průvodcem, které se konají vždy ve čtvrtek, pátek, sobotu a v neděli, a to každý den v 11:00, 15:00 a 17:00 hodin. Průvodcovské služby bude zajišťovat přední odborník na kosmonautiku, publicista Tomáš Přibyl (www.kosmonaut.cz).

V rámci výstavy na Vás čeká trojrozměrné kino se záběry z Měsíce, Marsu a z ISS. Další část expozice je věnovaná historii kosmických letů (včetně autentických předmětů s nimi souvisejícími). Chybět nebude ani kosmický obchod s možností zakoupení literatury, pohlednic, plakátů, přívěsků, dalších drobných suvenýrů nebo pravé kosmické stravy. Brněnská expozice je jedinou možností, kdy tuto výstavu lze spatřit v ČR.

Podrobné informace o výstavě, včetně aktualizované fotogalerie najdete na adrese kosmonaut.cz. Zde je možné stáhnout i kompletní leták s informacemi o výstavě (cca 1,2 MB soubor ve formátu PDF).




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »