Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Západočeská pobočka ČAS je na facebooku!

Západočeská pobočka ČAS je na facebooku!

Západočeská pobočka ČAS na Facebooku
Západočeská pobočka ČAS na Facebooku
Sociální sítě se vedle e-mailu, konference, ICQ nebo Skypu stávají jedním z internetových komunikačních kanálů. Na počátku května 2011 vznikla na sociální síti Facebook i stránka Západočeské pobočky ČAS, která se tímto stala průkopníkem mezi pobočkami ČAS… Chcete-li získat více informací o tom, co může Vaší pobočce, sekci ČAS přinést vytvoření facebookové prezentace, pak je tento krátký článek určen právě Vám.

Ve srovnání s internetovými stránkami nabízí facebook zajímavější možnosti prezentace ZpČAS. Návštěvník, resp. fanoušek nemusí vyvíjet žádnou opakovanou aktivitu k tomu, aby se dozvěděl informace o aktuálním dění v pobočce (např.: opakovaná návštěva stránek pobočky). Vložená zpráva, fotografie se fanouškovi automaticky objeví před očima poté, co se přihlásí ke svému účtu. Informace mu tedy přichází opravdu "pod nos", přičemž k nim může ihned připojit svůj názor, postřeh či otázku. Drtivá většina uživatelů facebooku navíc komunikuje prostřednictvím sociálních sítí se svými (fyzickými) přáteli, takže není výjimkou i jejich opakované přihlašování v průběhu dne.
Zpráva pro členy ČAS: Iniciujte vytvoření facebookové stránky i ve Vaší kmenové sekci, pobočce, ať v tom nejsme sami!

Dále nám facebook nabízí vytvoření postranního panelu s odkazy na "spřátelené" stránky. Vedle této možnosti jsme po spuštění stránky umisťovali krátkou větičku o existenci naší prezentace na facebookové stránky škol, neziskových organizací, kulturních institucí, obchodních center, soukromých firem nejen v Plzeňském kraji. Výsledkem tohoto "spamování" je 52 fanoušků naší stránky, přičemž pouze 15 z nich jsou členy ZpČAS, popř. se účastní astronomických akcí jiných institucí v kraji (Hvězdárny a planetária Plzeň, Hvězdárny v Rokycanech). Osobně si myslím, že nový fanoušek, ze kterého se může stát i nový člen pobočky, pravděpodobněji přijde z neastronomické stránky. Navíc u facebookových prezentací obchodních řetězců, zábavních pořadů není výjimkou, že se počet fanoušků pohybuje v řádu tisíců.
Zpráva pro čtenáře: Máte-li zájem o výměnu odkazů se Západočeskou pobočkou ČAS, neváhejte nás kontaktovat, přičemž se nemusí nutně jednat o astronomickou organizaci.

Při spuštění facebookové prezentace probíhala mezi výborem pobočky a některými členy zajímavá diskuze o obsahu stránky. Nakonec bylo rozhodnuto, že se na stránce budou objevovat zejména informace o astronomickém dění v západních Čechách. V souvislosti s upozorňováním na akce určené pro členy pobočky (Astrovečer, Putování po hvězdárnách) prostřednictvím facebooku vznikl zajímavý nápad, a sice zvát na naše akce po předchozí domluvě i zájemce z řad nečlenů pobočky. Kontakt ZpČAS s veřejností, při kterém lze získávat nové členy, se tedy nemusí "omezovat" pouze na několikadenní akce, při nichž přichází členové naší organizace do kontaktu s veřejností (Evropská noc vědců, Dny vědy a techniky v Plzni).

Vedle připravovaných akcí a nových článků na webu upozorňujeme i na "soukromé" astronomické aktivity našich členů. Ke zveřejnění informace na facebooku se nemusí sepisovat žádný článek, stačí napsat e-mail se 2-3 větami o včerejším pozorování a do přílohy vložit alespoň jednu fotografii.

Na závěr byste neměli zapomenout, že na stránku ZpČAS (www.facebook.com/zpcas) se můžete podívat i Vy, přičemž k samotnému prohlížení nepotřebujete mít účet na facebooku.

Západočeská pobočka České astronomické společnosti na Facebook

Poznámka redakce:
Na Facebooku mají své stránky i dvě sekce ČAS. První byla Sekce proměnných hvězd a exoplanet (únor 2010) a druhá Sekce pro děti a mládež (květen 2010).




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »