Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zdarma do nitra radaru

Zdarma do nitra radaru

Radar ČHMÚ v Protivanově. Zdroj: geocaching.com.
Radar ČHMÚ v Protivanově. Zdroj: geocaching.com.
V sobotu 24. září 2011 mají zájemci z řad veřejnosti jedinečnou možnost nahlédnout do nitra procesu předpovědi počasí. Český hydrometeorologický ústav spolu s Lidovou hvězdárnou v Prostějově vás zvou na prohlídku jednoho ze dvou českých meteorologických radarů - moravského radaru u Protivanova.

Jen málokterý divák televize nesleduje relaci o počasí. Ta, kterou nabízí Česká televize, patří nejen díky své vynikající grafice k těm nejlepším. Proto si snad mohu dovolit odhadnout, že téměř každý divák důvěrně zná onen snímek s mapou České republiky, kterou tam překrývají dvě kružnice. Jedna má svůj střed v Praze, druhá poblíž Protivanova v místě zvaném Skalky (735 m n. m.). V těchto bodech jsou u nás pouhé dva radary, které měří momentální dešťové nebo sněhové srážky. Tyto snímky jsou v půlhodinových intervalech zveřejňované i na internetu a každý tak může docela přesně odhadnout, kdy v místě jeho výskytu, bydliště apod. začne a jak moc anebo přestane pršet. Vstoupit do nitra radaru není ani zdaleka všední záležitost. Ten, kdo se v sobotu 24. září 2011 dostaví mezi devátou a čtrnáctou hodinou k radaru u Protivanova, však takovou možnost mít bude. Vstup do radaru, včetně profesionálního doprovodu, zajistila prostějovská hvězdárna, dopravu k radaru i zpět si zajišťuje každý sám.

Protože Lidová hvězdárna v Prostějově dopravu k radaru nezajišťuje a nenese za ni ani žádnou odpovědnost, tedy každý zájemce o exkurzi cestuje na vlastní riziko a náklady, přináším dále podrobnější popis a zkušenosti, jak se na místo dostat.

Pro automobilisty: obec Benešov se nachází severně od silnice Boskovice - Prostějov. Severně je třeba z této silnice odbočit v obci Žďárná. Dále projedete už jen známým letoviskem Suchý.

Pro turisty: na místo lze také dojít procházkou z Protivanova. Zvládnul jsem to pohodlně za 54 minut, z toho část polní cestou po žluté značce a pak po vyasfaltované cestě označené modrou značkou.

Konečně pak jsem při osobním testu zjistil, že od autobusové zastávky v Benešově jsem k radaru došel úzkou neoznačenou vyasfaltovanou cestou za 12 minut.

Poznámka: Ptát se obyvatel Benešova na cestu k radaru nemá smysl, nerozumějí. Správně formulovaná otázka zní: Prosím, kudy k báni? Stříbřitou kopuli na 35 m vysoké věži spatříte naposledy z Benešova. V následném hustém lesním porostu nemáte šanci až asi 50 m před samotnou věží. To vyvolává pocit nejistoty. Navíc les je protkán spoustou cest, stezek a steziček. Proto se nechte správně nasměrovat.

Začátek exkurze je tedy stanoven na sobotu 24. září 2011 v 9 hodin před vchodem do radaru, předpokládané ukončení ve 14:30. Při vyšším zájmu než 15 osob (velmi pravděpodobné), budou účastníci rozděleni do stejně početných skupin, což je dáno kapacitou interiéru. Proto je třeba počítat s časovou rezervou. Průvodcem bude odborný zaměstnanec Českého hydrometeorologického ústavu.

Případné další informace lze získat na prostějovské hvězdárně.




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »