Marsovská Eifflevka ořez Autor: NASA/JPL-CaltechČasto se setkávám se zajímavými a obvykle i vtipnými narážkami na vzhled kamenů v okolí vozítek Curiosity nebo Opportunity na povrchu Marsu. Občas už to tak úsměvné není, když v tom někdo opravdu vidí výtvory mimozemšťanů, ale pokud to máme brát jako zajímavost a odlehčení, pak stojí za to se porozhlédnout.
Předně bychom si měli ujasnit, že vše, co zde uvidíte, je pouze produktem větrné eroze v mrazové pustině na Marsu. O tom, že příroda dokáže i na Zemi vykouzlit nejrůznější prapodivné tvary, jistě nemusím přesvědčovat nikoho, kdo se často dívá po krajině. Dobře je však vliv lidské mysli patrný při pohledu na tvary ve skalním městě. A odtud je vlastně jen krůček k tomu vidět totéž i na Marsu.
sol 604 kamenný erodovaný plát Autor: NASA/JPL-CaltechJistě, ne vždy musí jít o úsměvný a na první pohled jakoby mimozemský nebo spíše mimomarsovský útvar. Stačí si vzpomenout na obyčejný plochý kámen z nedávného článku tvarovaný jakoby do podoby australského kontinentu. Ovšem když si člověk prohlíží další kameny v okolí Curiosity, nepřestává se divit. Například z 604. solu (dne na Marsu od přistání) poslalo vozítko opravdu zajímavé záběry. Vpravo vidíte erodovaný kámen, který doslova visí v prázdnotě, jen se lehounce opřít a už by spadl. Jak dlouho tam asi takto visí?
sol 604 kamenná Eifellova věž na Marsu Autor: NASA/JPL-CaltechZ oblasti kuriozit a humoru jsou i další obrázky z téhož 604. solu. Jak je vidět na výřezu v úvodu článku nebo vlevo na celém snímku kamery s ohniskem 34 mm, jeden kámen byl dokonale vytvarován a zrovna i nasvícen, že nápadně připomíná symbol Paříže. Kdopak si asi tento suvenýr na Marsu zapomněl?
Kamenná kniha v kráteru Gale na Marsu Autor: NASA/JPL-CaltechVýše uvedené obrázky byly tou pověstnou poslední kapkou, která mě donutila se s vámi o tyto obrázky podělit. Není to tak dlouho, co Curiosity vyfotografovala jakéhosi kamenného mimozemšťánka a nedlouho poté – v solu 538 – vyfotografovala nefalšovanou zkamenělou knihu. Vrstevnaté horniny v oblasti Kimberley jsou opravdovou knihovnou do minulosti Marsu. Ovšem když už tu máme knihu, kde jsou zbytky knihovny? Pozorný fanoušek je brzy našel a pro nás i vyznačil.
Pro vaši lepší představu a orientaci, stále se nacházíme v oblasti nazvané Kimberley, konkrétně nyní u kopečku Remarkable, který můžete vidět na nádherném snímku zpracovaném z dat NASA Damiou Bouicem.
Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
výřez
Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628