Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Hvězdárna Ladislava Šmída v Kunžaku a její pozorovací řady na internetu

Hvězdárna Ladislava Šmída v Kunžaku a její pozorovací řady na internetu

Povrch Slunce se slunečními skvrnami a fakulovými poli (slunečnífotosféra) jest sledován v Kunžaku nepřetržitě od roku 1947, z toho odroku 1976 na mé specializované pozorovatelně.

Denní pozorování jsou prováděna malým refraktorem o průměru 74 mm, ohniskové délky 940 mm při zvětšení 47x, zakreslováním metodou projekce na průměr obrazu Slunce 25cm, občas nyní i přímé za použití objektivního slunečního filtru. Za dobu 55 let bylo uskutečněno 10700 denních vizuálních pozorování, doplněných v některých případech i fotografickými snímky. Všechna uskutečněná pozorování jsou proměřována a statisticky zpracovávána.

Výsledky jsou publikovány v našich astronomických časopisech a ve dvou samostatných publikacích. K této dlouholeté pozorovací řadě přibyla v roce 2000 další samostatná pozorovací řada mladého spolupracovníka soukromé pozorovatelny, který vykonal dosud 440 denních pozorování stejným způsobem svým dalekohledem o průměru 60mm, ohniskové délky 700mm, při zvětšení 58x.

Výsledky pozorování zpracovává výpočetní technikou.Sluneční pozorovatelna v Kunžaku i její spolupracovník jsou nezávislými pozorovacími stanicemi v síti českých a slovenských hvězdáren, zabývajících se vizuálním pozorováním sluneční fotosféry, metodicky a organizačně řízenou Hvězdárnou ve Valašském Meziříčí Kromě toho spolupracuje sluneční pozorovatelna s Hvězdárnou v Úpici, Hvězdárnou Františka Pešty v Sezimově Ústí a se slunečním oddělením Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Na stránkách internetového magazínu o Slunci www.astrosvet.com seznámíme postupně veřejnost podrobněji s některými výsledky našich pozorování Slunce v Kunžaku.

KONTAKT:
Ladislav Schmied
Havlíčkova 159
Kunžak 378 62
Telefon: 384 399 079
Email: schmied@astrosvet.com




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »