Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Inspirující setkání Společnosti pro meziplanetární hmotu

Inspirující setkání Společnosti pro meziplanetární hmotu

Vystoupení Petra Pravce na setkání Spoleenosti pro meziplanetární hmotu na Hvizdárni Valašské Meziíeí ve dnech 1.-3. íjna 2004.
Vystoupení Petra Pravce na setkání Spoleenosti pro meziplanetární hmotu na Hvizdárni Valašské Meziíeí ve dnech 1.-3. íjna 2004.
První tři dny měsíce října byla a jsou na Hvězdárně Valašské Meziříčí vyhrazeny členům a příznivcům Společnosti pro meziplanetární hmotu. Meziplanetární hmota v podobě meteoroidů, meteorů, meteoritů, planetek či komet má celou řadu aktuálních problémů a nezodpovězených otázek, které jsou stále předmětem výzkumu. K poznatkům, které již známe (nebo si to alespoň myslíme), je potřeba přiřazovat poznatky nové. Proto bylo setkání tohoto druhu lákadlem i pro další zájemce.

V průběhu dopoledne byla - kromě řady neformální diskusí - řeč především o binárních planetkách, složitě rotujících planetkách a řadě dalších problémů ze světa planetek. Od srdce o nich hovořil Dr. Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR, který se výzkumu planetek dlouhodobě věnuje.

Po dobrém obědě pokračoval zajímavou besedou nejen o návštěvě největšího radioteleskopu světa umístěného v Portoriku, ale také odborné náplni vědecké konference, které se aktivně účastnil i o samotném pozorovacím programu a parametrech radioteleskopu.

V odpoledních hodinách byl vystřídán doc. V. Znojilem, který hovořil o celé řadě zajímavých interdisciplinárních problémů souvisejících s dopady těles na naší planetu, o intenzitě efektů při těchto gigantických katastrofách i následcích v říši živočichů i rostlin.

Ivo Míček a Pavel Suchan na setkání SMPH na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve dnech 1.-3. řjna 2004.
Ivo Míček a Pavel Suchan na setkání SMPH na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve dnech 1.-3. řjna 2004.

Po odborném programu přišla na řadu výměna názorů a vysvětlování stanovisek mezi Společností pro meziplanetární hmotu (SMPH) a Českou astronomickou společností (ČAS). Tiskový tajemník ČAS Pavel Suchan stručně představil stávající výkonný výbor ČAS, svou vizi a úkoly na kterých se ČAS chce podílet. Řeč byla pochopitelně i o penězích.

Večerní program při malém přátelském posezení byl věnován otázkám komunikace, a to nejen mezi astronomy, společnostmi, ale především mezi astronomy a veřejností. Přednášející Ivo Míček čelil řadě námitek a připomínek z řad posluchačů.

Pozdní večer patřil jednání výboru Společnosti pro meziplanetární hmotu s tiskovým tajemníkem ČAS Pavlem Suchanem o podobě a formě další vzájemné spolupráce. Diskuse byla dlouhá, ale nakonec vedla k cíli.

Na snímcích je patrné vysoké pracovní nasazení od všech účastníků. Na první snímku vysvětluje Petr Pravec pomocí lahve s minerálkou složitě rotující planetky. Druhý snímek dokládá vysoké pracovní nasazení tiskového tajemníka ČAS Pavla Suchana (v pracovní ochranném oděvu). Vlevo Ivo Míček.

výše uvedený text prosím chápejte jako subjektivní pohled na akci i její účastníky.

Zdroj: Vlastní prožitek

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí

Obrázek: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

Libor Lenža

Libor Lenža

Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »