Venus Express míří do atmosféry Venuše Autor: ESAJediná oběžnice Venuše, evropská sonda Venus Express, brzy ukončí své zkoumání planety. Sonda už přesluhuje a dochází jí palivo ke korekcím dráhy, ale ještě než úplně skončí, vyzkouší se vlastnosti atmosféry pro brždění budoucích kosmických sond a jejich případné navedení na kruhovější dráhu s menší spotřebou paliva. Využila by se k tomu atmosféra Venuše a právě toto je posledním velkým úkolem sondy pro nadcházející léto.
Mise u Venuše trvá už osm roků, takže se právem blíží ke svému konci. A je to určitě ten nejlepší konec kosmické sondy, když při svém zániku ještě poskytne cenné informace. Inženýři navedou sondu kontrolovaně do hustších vrstev atmosféry, než v minulosti a pokusí se zjistit, jak na to Venus Express zareaguje. Je také možné, že se zbrzdí příliš a mise definitivně skončí.
Venus Express aerobraking v atmosféře Venuše Autor: ESA, C. CurreauKrátké lehounké doteky s atmosférou, které se už zkoušely, probíhaly ve výškách 165 km. Nyní je v plánu ponořit sondu do nižších výšek kolem 130 km. Experimentální aerobraking by měl probíhat v období od 18. června do 11. července. Během této fáze budou probíhat omezeně i vědecká měření magnetického pole, slunečního větru a analýza atomů. Také by mělo probíhat měření teploty a tlaku.
Venus Express aerobraking v atmosféře Venuše Autor: ESA, C. CurreauJak bylo řečeno, během této závěrečné fáze může sondě definitivně dojít palivo, stejně jako může zaniknout v hustých vrstvách atmosféry. Pokud ještě přečká tyto náročné momenty, bude moci ještě v omezené míře provádět vědecká měření, ale na konci letošního roku by měla každopádně zaniknout v atmosféře Venuše.
Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety.
Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.
Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek
„LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba
Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten