Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Nové měsíce: Jupiter a Saturn

Nové měsíce: Jupiter a Saturn

Na počátku letošního roku jsme znali 40 měsíců planety Jupiter. Nyní jich známe 58. Před nedávnem jsme Vás informovali o objevu dvanácti nových měsíců, nyní bylo objeveno dalších šest malých měsíců. V článku Pojmenovány nové měsíce Jupitera se dozvíte podrobnosti o pojmenování měsíců Jupitera.

Stejný tým oznámil objev nového měsíce u planety Saturn. Jedná se o první podobný objev od konce roku 2000. Nyní známe 31 měsíců obíhajících Saturn.

Jupiter

Všech 18 nově objevených měsíců bylo poprvé pozorováno na počátku Ledna týmem, který vedou Scott Sheppard a David Jewit z University of Hawai.V letech 2000 a 2001 jejich tým objevil 21 měsíců Jupitera. Pomocí dalekohledů 8.3m Subaru 3.6m Canada-France-Hawai na vrcholu hory Mauna Kea hledali v lednu další. Od té doby provádějí další pozorování, aby potvrdili, že slabé objekty jsou opravdu měsíce a ne hvězdy v pozadí či chyby na originálních snímcích.

Stejně jako dvanáct měsíců objevených dříve v letošním roce jsou nově objevené měsíce malé, nepravidelné satelity. Jejich velikost je okolo dvou kilometrů v průměru a pohybují se na vzdálených, retrográdních drahách. Do doby, než budou pojmenovány IAU, jsou označeny S/2003 J13 až S/2003 J18.

Tým hledající další měsíce sleduje další tucet kandidátů. Lze tedy předpokládat, že počet známých měsíců Jupitera se v brzké době opět zvýší.

Saturn

Havajský tým oznámil svůj další objev. Po detekci 18 nových satelitů Jupitera oznámili objev měsíce obíhajícího planetu Saturn. Jedná se o první objev od konce roku 2003.

Měsíc byl poprvé sledován 5. ledna dalekohledem 8.3m Subaru. Satelit byl dále sledován 2.2m dalekohledem havajské univerzity. Tato nová pozorování potvrdila, že se jedná o měsíc Saturnu. Stejně jako Jupiterovy měsíce čeká na definitivní pojmenování IAU. Nyní ho naleznete pod označením S/2003 S1.

Ze známá jasnosti a předpokládaného albeda byla odhadnuta velikost měsíce na 8 kilometrů v průměru a pohybuje se po vzdálené, retrográdní dráze.

V roce 2000 objevil jiný tým 12 malých Saturnových satelitů a zvýšil tak počet známých měsíců z 18 na 30. Nyní jich tedy známe 31.

Zdroj: astronomy.com




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »