Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Objevte si blízkozemní planetku!

Objevte si blízkozemní planetku!

V dnešní době existuje ve světě řada amatérů, kteří vlastní poměrně velký (na amatérské poměry) dalekohled - 40-centimetrový nebývá výjimkou, vybavený CCD kamerou. I v České republice se již začínajíobjevovat první vlaštovky, i když pro většinu našinců jsou takové přístroje ještě stále finančně nedostupné. Mnozí z amatérů ve světě již prokázali, že dokáží přispět i na poli objevů planetek (jakoukázkový příklad může posloužit americký amatér Bill Yeung se svými 1 732 objevy plantek, z čehož jednaje blízkozemní). Blízkozemní planetku dnes ale může objevit již každý z Vás, má-li dostatek času a bystré oči. Nevěříte?

Další z věcí, které k tomu budete potřebovat, je alespoň základní znalost angličtiny a rychlé připojeník internetu. Astronomové z projektu Spacewatch, sloužícíhok objevům blízkozemních planetek, totiž v říjnu loňského roku zprovoznili službu, která vám to umožní.Tento nový přístup se nazývá FMO Project.

Co je FMO?

FMO, neboli Fast-Moving-Object, je blízkozemní planetka, která se po obloze pohybuje poměrně rychleve srovnání s ostatními asteroidy. Obvykle se jedná o průlet malého tělesa v malé vzdálenosti od Země (vřádu několika vzdáleností Měsíce). Veškeré vyhledávací projekty na blízkozemní tělesa fungují na tomprincipu, že je automaticky pořízeno několik snímků oblasti oblohy, na kterých potom sofistikovanýsoftware detekuje tělesa, která snímek od snímku viditelně změnila svou polohu. U FMO ale tento přístupselhává - tyto objekty se pohybují tak rychle, že se i na jediném snímku s krátkou expozicí nezobrazíjako bod, ale zanechají po sobě protaženou stopu. Odhalení a proměření takového tělesa je pro většinuvyhledávacích softwarů ještě stále nemožné, a proto musí přijít na řadu lidské oko.

Spacewatch FMO Projecthledá dobrovolníky, kteří budou snímky prohlížet a takové objekty na nich odhalovat. První úspěch zaznamenal letos v lednu jeden z dobrovolníků Stu Megan, když objevil "své" těleso 2004 BV18. Jednalo seo planetku velikosti 20 - 40 metrů, která prolétla okolo Země ve vzdálenosti 5x větší než je vzdálenostMěsíce.

Na stránkách projektu si můžeteprojít "kurzem", který vás seznámí s tím, jak takový objekt na snímcích rozpoznat, a zároveň si to budetemoci vyzkoušet nanečisto. V případě, že budete úspěšní (ale není to podmínkou!), můžete se do projektubez váhání zaregistrovat. Pak už jen stačí sedět a prohlížet jeden snímek za druhým, kterých dalekohledy Spacewatch vyprodukují v průměru asi 500 za noc.




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »