Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Průlet potenciálně hazardního asteroidu 2006 VV2 v blízkosti Země

Průlet potenciálně hazardního asteroidu 2006 VV2 v blízkosti Země

2006_vv2.jpg
Na přelomu března a dubna proletěl v blízkosti naší Země PHA asteroid typu Apollo. I když se nejednalo o rekordně těsný průlet – asteroid se přiblížil na minimální vzdálenost 8.8 LD ( lunar distance t.j. průměrné vzdálenosti Země – Měsíc ) - byl vzhledem k předpokládanému rozměru 1.5 kilometru nezvykle jasný.

V době největšího přiblížení se jeho jas pohyboval kolem 10. mag. a nebýt Měsíce téměř v úplňku pohybujícího se v ve vzdálenosti necelých 30 stupňů a rychlé změny polohy objektu na obloze , šlo by o velmi snadný cíl . V podmínkách , kdy se díky lehkému zákalu a blízkému Měsíci pohybovala MHV okolo 3. magnitudy, už vyhledání asteroidu 16-cm refraktorem úpické hvězdárny tak snadné nebylo. O jeho vizuální pozorování jsme se pokusili 30. března ve 20 h UT, kdy se asteroid pohyboval v blízkosti bety Malého lva, necelých 10 hodin před největším přiblížením k Zemi. Po několika minutách pozorování se asteroid prozradil vlastním pohybem, který byl ve chvílích, kdy míjel blízkou hvězdu zřetelný už po několika desítkách vteřin. Skupinka pozorovatelů ve složení Mirek Černý, Jiří Kordulák, Zdeněk Gotwald a Libor Vyskočil se pak mohla kochat pohledem na vzácného návštěvníka . Přiložený snímek pořízený 30. března v 19 h 36 m UT 0.3- m dalekohledem a CCD kamerou ST- 7 úpické hvězdárny ukazuje dráhu , kterou asteroid urazil během 120 s expozice. Animaci zachycující pohyb asteroidu v průběhu deseti minut najdete na obsupice.cz.




O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »