Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Dvě evropské konference o světelném znečištění

Dvě evropské konference o světelném znečištění

Obloha zasažená světelným znečištěním. Autor: Jan Kondziolka
Obloha zasažená světelným znečištěním.
Autor: Jan Kondziolka
Světelné znečištění je závažný celosvětový problém negativně ovlivňující přírodu i lidi. A proto si zasluhuje zvýšenou pozornost ze strany odborníků z mnoha oborů.

Tisková zpráva České astronomické společnosti.

V sobotu 4. září 2010 skončilo 10. evropské symposium o ochraně noční oblohy, které se konalo v maďarském Kaposváru v blízkosti prvního evropského parku tmavé oblohy Zselic. Odborníci z mnoha zemí (Belgie, Maďarsko, Rakousko, Německo, Česká republika, Polsko, Slovinsko, Velká Británie, Rumunsko, Japonsko, USA,…) a mnoha profesí - astronomové, biologové, tvůrci zákonů, světelní technici - se sjeli, aby zde diskutovali o globálním ekologickém problému - světelném znečištění. Byla zde také představena česko - polská Jizerská oblast tmavé oblohy jako první mezinárodní park tmavé oblohy na světě, která byla vyhlášena v listopadu 2009. Na konferenci se podílely významné světové organizace - Mezinárodní astronomická unie a Mezinárodní společnost pro temnou oblohu.

Obloha relativně nezasažená světelným znečištěním. Autor: Jan Kondziolka
Obloha relativně nezasažená světelným znečištěním.
Autor: Jan Kondziolka
Na konferenci v Maďarsku od pondělka 6. září navazuje 3. mezinárodní symposium parků tmavé oblohy, které se koná na jednom z nejtmavších míst v Evropě - chorvatském ostrovu Lastovo. Na našem kontinentě se zcela přírodní obloha už nevyskytuje a počet evropanů žijících v oblastech se silným světelným znečištěním roste, přesto ještě najdeme místa s tmavou oblohou blížící se té, která by nad námi svítila bez umělého osvětlování lidmi. Mezi nejtmavší místa v Evropě patří např. Grossglockner v Alpách, chorvatský ostrov Lastovo a Národní park Poloniny na slovensko-polsko-ukrajinském pomezí.

Na konferenci byly presentovány některé nové poznatky, např. o negativních dopadech LED svítidel v souvislosti s modrou složkou spektra (modrým světlem). Slovinsko na konferenci představilo změny k lepšímu 3 roky od platnosti slovinského nařízení vlády o snižování světelného znečištění. Maďarsko připravuje začlenění ochrany nočního životního prostředí do Národního parku Hortobágyi.

Pavel Suchan - Lastovo, Chorvatsko, 6. září 2010

Odkazy:




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »