Memorandum o zachování tmavé noční oblohy na Bystřicku
V pátek 26. května 2017 bylo podepsáno v Bystřici nad Pernštejnem v rámci „Astronomického odpoledne“ memorandum, k němuž se svými podpisy připojili starosta města Bystřice n. P., předseda mikroregionu Bystřicko a ředitel CHKO Žďárské vrchy. Za Českou astronomickou společnost podepsal memorandum RNDr. Jiří Grygar, CSc. a za iniciativu Bystřická obloha prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. Prvním signatářem mimo mikroregion Bystřicko je městys Nedvědice.
Hned na úvod je potřeba podotknout, že se nejedná o vyhlášení další oblasti tmavé oblohy v ČR. Toto zatím není cílem memoranda. Cílem iniciativy Bystřická obloha a jejího memoranda je ochránit dosud ještě zachovalou tmavou noční oblohu na Bystřicku. Za zmínku stojí možná i skutečnost, že Bystřice leží asi 13km od Zubří, tedy místa konání akce „Mezní hvězdná velikost“.
Světlo měst v noci se jak známo nezastaví na hranicích regionu, ale ovlivňuje mnohem širší území. Zde ve střední Evropě už nelze před světelným smogem nikam uniknout. Vzdálíme-li se z dosahu jednoho města, brzy narazíme na jiné. Má-li tak mít ochrana tmavé noční oblohy smysl, musíme se pokusit oslovit i další města v okolí a seznámit je s tím, že světlo, které vyzařují, už není jenom jejich záležitostí, ale že světelné znečištění se stává naším společným problémem.
Celá Vysočina je poměrně velkým územím uprostřed České republiky s průzračným ovzduším a krásnou přírodou, ke které hvězdná noční obloha bezesporu patří. Bylo by proto škoda nepokusit se o ochranu noční oblohy na co největším území Vysočiny. Jistě, je to velký cíl, ale za pokus to stojí! Obyvatelé Vysočiny jsou hrdí na svoji přírodu, za kterou sem přijíždějí návštěvníci z mnoha koutů naší republiky, a proto jim tyto myšlenky budou jistě blízké. Ale jak tomu je u představitelů našich měst? To se možná už brzy dozvíme.
Protože se naší iniciativě podařilo získat poměrně silnou podporu jednak vedení města Bystřice nad Pernštejnem (cca 10 tis. obyvatel) a také mikroregionu Bystřicko (325km2) zahrnujícího 38 sousedících obcí, tak doufáme, že se nám podaří snad i díky tomu oslovit představitele dalších měst zde na Vysočině. Jsou to především větší města, která svým světlem znatelně ovlivňují i oblohu na Bystřicku, a která díky své velikosti mohou (ne)správným svícením nočnímu prostředí nejvíce uškodit anebo prospět.
Právě podpora našeho úsilí ze strany vedení města, které je lídrem v regionu, byla tím nejdůležitějším impulzem ke vzniku iniciativy Bystřická obloha. Naše ambice na samém počátku vůbec nebyly tak veliké, prostě jsme jenom nechtěli mlčet a dívat se, jak krásné noci tady na Vysočině mizí ve světle měst. Proto jsme při jedné příležitosti ke konci roku 2016 oslovili místostarostu a později i starostu města a naše slova o přírodním bohatství na jedné straně a o nadměrném plýtvání energií na straně druhé je přesvědčila. Získání podpory představitelů našeho města bylo klíčové, protože právě jim byla svěřena moc tyto věci přímo ovlivňovat. Netrvalo dlouho a rada města 31.1.2017 schválila přihlášení se města k myšlence ochrany tmavé noční oblohy formou memoranda. Díky souhře okolností a taky zásluhou Pavla Suchana, který nás přijel do Bystřice podpořit přednáškou na zasedání mikroregionu Bystřicko, odhlasovali připojení se k memorandu 2.3.2017 i přítomní starostové obcí mikroregionu (a to jednohlasně). A protože jsme již dříve měli slíbenou podporu ze strany CHKO Žďárské vrchy (709km2), bylo jasné, že se nám podařila skvělá věc, totiž zapojit do projektu dva velké celky a tím získat pozornost médií a široké veřejnosti v našem kraji. A to bylo vlastně také jedním z našich hlavních cílů, aby se o tématu světelného znečištění začalo mezi lidmi více diskutovat a aby nezůstalo jen záležitostí několika astronomických nadšenců, kteří marně klepou na dvířka mocných.
Zvláště nyní, kdy dochází k masivnímu zavádění nových LED svítidel, je diskuze o nočním prostředí nanejvýš důležitá. Dnes nejpoužívanější LED světla s denním bílým světlem mohou změnit charakter noční krajiny v dosud nevídané míře a vzhledem k jejich předpokládané životnosti i na dlouhou dobu. Koho to ale zajímá? Výměna starého veřejného osvětlení ve větších městech je dnes business, ve kterém se točí nemalé peníze a tlak dealerů na tyto výměny je veliký. Představitelům měst a obcí je slibováno moderní osvětlení s velkou životností, nízkou spotřebou energie a „světlo jako ve dne“.
Doufáme tedy, že se nám podaří o důležitosti tohoto tématu přesvědčit představitele i dalších našich měst a z hvězdné oblohy zde na Vysočině tak zachránit, co se jen dá.
Stejně tak držíme nyní palce všem, kteří za tmavou noční oblohu dlouho a statečně bojují na té celostátní úrovni. Kéž by to tentokrát konečně vyšlo a kéž by i příštím generacím byla zachována možnost vyjít večer ven za město a v tichu a úžasu nahlížet do hlubin vesmíru.
Galerie fotografií Žďárského deníku: externí odkaz
Jan Zítka
iniciativa Bystřická obloha
http://bystrickaobloha.starhard.eu/
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Světelné znečištění
[2] Bystřická obloha
[3] Oblasti tmavé oblohy
[4] Mapy světelného znečištění