Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  23. vesmírný týden 2019

23. vesmírný týden 2019

Mapa oblohy 5. června 2019 ve 22:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze od 3. 6. do 9. 6. 2019. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Mars je vidět večer už jen velmi nízko nad severozápadem a bude se k němu ještě blížit relativně jasný Merkur. Jupiter je vidět celou noc a nad ránem je nízko i Saturn. Dvojpřechod Ganymedu a Io nastane ve středu 5. června nad ránem. Slunce je velmi málo aktivní, možná se to v týdnu změní. Sojuz prokázal, že start za bouřky zvládá a uspěla i raketa Proton. Před 200 lety se narodil John Adams, který se snažil předpovědět polohu neznámé planety (Neptunu).

Obloha

Měsíc bude v novu 3. června ve 12:02 a bude dorůstat do první čtvrti, která nastane v pondělí 10. června v 7:59 SELČ. Vzhledem k nízké deklinaci bude téměř nepozorovatelný. Vidět by mohl být z počátku týdne kolem východu Slunce.

Planety:
Mars (1,8 mag) už je večer jen nízko nad severozápadem. Nyní se k němu bude úhlově od Slunce blížit Merkur (cca −0,5 mag). Je možné jej zkusit vyhledat před západem Slunce na denní obloze, nebo triedrem za soumraku. Jupiter (−2,6 mag) je vidět celou noc. Nad ránem je nízko nad jihem Saturn (0,2 mag).
Ve středu 5. června přechází měsíce Ganymed a Io s jejich stíny. Stín Ganymedu od 1:34 do 3:54, měsíc Ganymed přechází od 2:12, stín Io od 2:29 do 4:41 a měsíc Io od 2:38 do 4:49 SELČ.

Aktivita Slunce je velmi nízká. Možná se něco změní s příchodem aktivní oblasti z odvrácené polokoule. Jak to vypadá na povrchu Slunce, nám ukazuje aktuální snímek SDO.

Kosmonautika

Rusko 27. května úspěšně vypustilo z Plesecku družici Glonass-M pomocí rakety Sojuz 2-1b. Při vzletu, podle tohoto záběru, do rakety udeřil blesk. Úspěšný byl i start rakety Proton-M s družicí Yamal 601.

Ačkoli statický zážeh soukromé rakety Omega proběhl úspěšně, ke konci se začala tavit tryska.

Oleg Kononěnko a Alexej Ovčinin provedli 29. května poměrně mediálně sledovaný výstup z kosmické stanice.

Podle Kosmonautix.cz a dalších zdrojů je možné, že projekt Stratolaunch skončí dříve, než začal. Poté, co zemřel zakladatel Paul Alan, je problém s financováním a popoháněním projektu dopředu. Podařilo se však dokončit největší letadlo světa, které mělo k vynášení nákladů sloužit.

V tomto týdnu se očekává odpojení Dragonu od ISS a jeho přistání v Tichém oceánu (3. června). Dále 5. 6. má z lodi ve Žlutém moři odstartovat raketa CZ-11 WEY s družicemi Jilin-1, CAS-6 aj.

Výročí

5. června 1819 (200 let) se narodil anglický matematik a astronom John Coach Adams. Známý je díky příběhu předpovězení polohy tehdy neznámé planety Neptun. Když byl totiž koncem 18. století objeven Uran, z jeho poloh bylo patrné, že není přesně tam, kde má být. Z gravitačního působení neznámého tělesa se snažili o předpověď polohy neznámé planety Angličan Adams a Francouz Le Verrier. Právě předpověď Le Verriera byla nakonec natolik přesná, že na jejím základě planetu snadno vyhledali poblíž předpovězené pozice na berlínské hvězdárně roku 1846.

Výhled na příští týden 

  • Jupiter v opozici

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červnu ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: John Coach Adams, Vesmírný týden


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »