Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Mapa oblohy 28. července 2021 ve 22:00 SELČ (Stellarium)

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Obloha

Měsíc bude v poslední čtvrti v sobotu 31. července v 15:16 SELČ. V konjunkci se slabou planetou Uran bude 1. srpna nad ránem.

Planety:
Večer za soumraku je velmi nízko nad severozápadním obzorem výrazná Venuše (−3,9 mag). Saturn (0,2 mag) a Jupiter (−2,8 mag) uvidíme dobře už kolem půlnoci.

Aktivita Slunce je trochu zvýšená, ale jde jen o občasné erupce. Jak to na povrchu Slunce vypadá, lze kontrolovat na aktuálním snímku SDO.

Kosmonautika

Start modulu Nauka proběhl 21. července úspěšně. Raketa Proton-M pracovala bezchybně. Po startu se ale objevily zprávy o problémech. Nakonec ten nejzávažnější byl, že se nedal použít hlavní pohonný systém a hrozilo, že se Nauka třením o atmosféru dlouho neudrží na oběžné dráze. K zlepšení došlo až pomocí menších orientačních trysek. Dalšími kroky bylo opětovné zvýšení dráhy o víkendu. V pondělí je naplánován odlet Progressu s modulem Pirs. Místo tohoto modulu se má připojit Nauka. Původní plán připojení byl 29. 7.

Vrtulníček Ingenuity právě uskutečnil svůj desátý let na povrchu Marsu. Při něm zkoumal oblast hřbetu Raised Ridges, kam se zanedlouho vydá i vozítko Perseverance s cílem odebrat zde první vzorky. Vrtulníček poprvé vystoupal až do výšky 12 metrů a celkově včetně dneška uletěl na Marsu více než jednu míli (přes 1,6 km).

Výročí

26. července 1971 (50 let) odstartovalo Apollo 15 k Měsíci. Přistání proběhlo 30. července v Hadleyho brázdě. Poprvé bylo použito lunární vozítko a mise trvala déle než v předchozích třech případech. Podařilo se tak více zaměřit na vědecké cíle výprav na Měsíc. Po téměř třech dnech strávených na povrchu se astronauté David Scott a Thomas Irwin spojili s velitelskou sekcí, v které na ně čekal Alfred Worden. Společně se pak vydali k Zemi, kde přistáli 7. srpna 1971.
Během 18,5 hodin a tří lunárních vycházek bylo posbíráno 77 kg vzorků měsíčních hornin. Důležité bylo, že posádka Apolla 15 prošla důkladnějším geologickým výcvikem. Nejzajímavějším kouskem, který přivezli, je kámen zvaný Genesis Rock. Stáří je u něj odhadováno na 4,1 miliardy let, což znamená, že vznikl krátce poté, co zchladl povrch Měsíce.

27. července 1801 (220 let) se narodil královský astronom George Biddell Airy. Tento každopádně významný anglický astronom se negativně zapsal svou liknavostí, čímž připravil Anglii o prvenství objevu planety Neptun. Přinesl však i mnoho pozitivního, např. když se zasloužil o založení observatoře v Greenwichi, která leží na nultém poledníku. Na jeho počest byl jeden z kráterů na Marsu nazván jeho jménem. Poblíž kráteru Airy se pak nachází kráter Airy-0, který leží na marsovském nultém poledníku.

Výhled na příští týden 

  • výročí: supernova 1181
  • výročí: Emil Buchar
  • výročí: Vostok 2, German Titov, 2. člověk ve vesmíru
  • výročí: Vladimír Vanýsek

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v červenci ke stažení v PDF.
Obloha aktuálně, sekce webu ČAS.
Přehled viditelnosti těles aj. (z Milevska).
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: George Biddell Airy, Apollo 15, Vesmírný týden


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »