Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  36. vesmírný týden 2013

36. vesmírný týden 2013

Mapa oblohy 4. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 4. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 2. 9. do 8. 9.

Měsíc je kolem novu. Večer je vidět Venuše, ráno Jupiter a Mars. Neptun je těsně po opozici se Sluncem, pozorovat lze také Uran. Mars prochází o víkendu Jesličkami. ISS může zpestřit den přeletem přes sluneční kotouč či Venuši.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 4. září v 21:00 SELČ.

Obloha:

Měsíc je ve čtvrtek 5. září v novu. Díky velkému sklonu ekliptiky ráno bychom jej mohli spatřit i den před novem (32 h). Zmenšující se srpek minul v pondělí ráno Mars. Večer je situace nepříznivá, takže zůstane neviditelný nejspíš alespoň do nedělního večera, kdy se bude nacházet jen 2° od Venuše.

Neptun v opozici 27.8.2013. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Neptun v opozici 27.8.2013. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Planety:
Venuše (−4,1 mag) zůstává večer jedinou dobře viditelnou planetou. Po západu Slunce ji hledejme nad západem až jihozápadem.
Ráno je už přes 30° vysoko nad východem v Blížencích planeta Jupiter (−2,1 mag), téměř 20° vysoko je planeta Mars (+1,6 mag). Rudá planeta právě prochází souhvězdím Raka a o víkendu začne procházet hvězdokupou M 44 Jesličky. Těm bude nejblíže v neděli a v pondělí ráno. Nedaleko Jesliček je pro zajímavost také zatím ještě velmi slabá kometa ISON (13 mag), která by snad měla zazářit v listopadu a v prosinci jako jasná kometa letošního nástupu zimy.
Pozorovatele Jupiteru ještě upozorníme, že Velká červená skvrna (GRS) přechází přes střed kotoučku nejlépe ve čtvrtek 5. 9. ve 2:55 SELČ a v sobotu 7. 9. ve 4:35. Ve čtvrtek přechází přes kotouček Jupiteru také jeho měsíc Ió se svým stínem.

Detail mapy k opozici Neptunu 27.8.2013. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Detail mapy k opozici Neptunu 27.8.2013. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Neptun (7,8 mag) je těsně po opozici, takže je vidět celou noc. Najdeme jej např. pomocí triedru, ale vhodnější bude si jej potom zvětšit přes dalekohled, jinak vypadá jen jako hvězdička. Hledat jej můžeme od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag) - od ní je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku a nejjasnější je vrchní hvězda (7 mag). Po zvětšení bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček a větším dalekohledem i měsíc Triton (13,5 mag).
Po půlnoci je dobře vidět také Uran (5,7 mag) v Rybách.

Slunce bylo přechodně méně aktivní, potom se z jedné ojediněle aktivnější oblasti uvolnil oblak plasmy, který na konci týdne dorazil k Zemi, a jinak je zase téměř klid. Nezbývá než vyčkávat na vyšší aktivitu. Vývoj skvrn můžete sledovat na aktuálním snímku SDO.

Přelety ISS nyní probíhají pouze na denní obloze. Stanice se tedy může při přeletu trefit na Sluneční disk, nebo přeletět přímo přes kotouček Venuše. Předpověď přeletu vysvětluje náš starší článek. Dva přelety přes Slunce na jednom místě v jediný den vychází například v sobotu u Lovosic. Přelet přes Venuši tentýž den v severních Čechách (cca 14:15).

Kosmonautika:

 • 28. srpna odstartovala na americké základně Vandenberg raketa Delta IV-Heavy. Je to nejsilnější americká raketa, takže se předpokládá, že tajný vojenský satelit, který vynesla (NROL-65), by mohl být určen k dálkovému průzkumu Země a mohl by to být satelit třídy KH-11, který je podobný HST. Ostatně Hubbleův dalekohled je z vědeckého hlediska asi nejlepším využitím těchto obřích družic, akorát KH-11 se dívají na povrch Země, zatímco HST do vesmíru. Zde jsou fotografie ze startu.
   
 • Další úspěšný start má na kontě nejsilnější evropský nosič Ariane 5-ECA. Tentokrát vynesla dva telekomunikační satelity pro blízký východ, severní Afriku a Indii.
   
 • 7. září by měla odstartovat raketa Minotaur s družicí LADEE na průzkum měsíční atmosféry a prachu.
   

Výročí:

 • 2. září 1908 (105 let) se narodil sovětský raketový konstruktér Valentin Gluško. Vedle Koroljova jde o nejvýznamnějšího konstruktéra raketových motorů, který sestrojil kapalinové motory jak u Sojuzu, tak u rakety Proton.
   
 • 6. září 1988 (25 let) odstartovala první čínská meteorologická družice Feng Yun-1A. Létá zhruba ve výšce 900 km a snímá povrch při stále stejném osvětlení (heliosynchronní dráha). Tato družice slouží především pro testovací účely, následovnice již komerčně.
   

Výhled na příští týden:

 • Mars a Jesličky
 • Přistání lodi Sojuz TMA-08M
 • Výročí: Veněra 11, 12
 • Výročí: Zond 5

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF,
Interaktivní online planetárium,
Mapa oblohy online.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.9. vesmírný týden 2024

9. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 2. do 3. 3. 2024. Měsíc po úplňku bude zářit v druhé polovině noci a ráno, kde se přiblíží k hvězdě Antares. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce je stále vysoká a na povrchu je velká skvrna. Soukromý přistávací modul Nova-C Odysseus dosedl na povrch Měsíce zřejmě na boku, ale stále vysílá. Z oběžné dráhy se vrátilo pouzdro soukromé společnosti Varda Space. Proběhlo další, devatenácté přistání stupně Falconu 9. Uplynulo 20 let od startu mise Rosetta-Philae ke kometě 67P a v létě to bude 10 let od jejího příletu k ní.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

skvrna 3590

Newton 114/500/modifik.Dobson, 1/10000 s, ISO 3200.

Další informace »