Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  39. vesmírný týden 2016

39. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 28. září 2016 ve 20:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 26. 9. do 2. 10. 2016. Měsíc bude v novu. Venuše, Mars a Saturn najdeme večer stále jen nízko nad obzorem. Neptun a Uran můžeme pozorovat celou noc. Na ranní obloze můžeme před svítáním pozorovat kužel zvířetníkového světla do něhož před východem Slunce stoupá planeta Merkur a bude zde také srpek Měsíce.

Obloha

Měsíc bude v novu v sobotu 1. října 2016. září ve 2:11 SELČ. Krásné setkání ranního srpku s Merkurem je nachystáno na 29. září, kdy budou vedle sebe jen na dva stupně.

Planety:
Venuše (–3,9 mag) postupuje z Panny do Vah a Mars (0,1 mag) přešel ze Štíra do Střelce. Saturn (0,5 mag) v Hadonoši poblíž Štíra zůstává zatím osamocen. Všechny planety jsou však večer jen velmi nízko nad jihozápadem až západem.
Neptun (7,8 mag) ve Vodnáři a Uran (5,7 mag) v Rybách jsou k vidění po celou noc.
Ráno zhruba kolem šesté hodině můžeme pozorovat Merkur. Ten bude 27. září v největší západní elongaci a zároveň poté bude dále zjasňovat. Asi o hodinu dříve bývá ideálně vidět kužel zvířetníkového světla.

Aktivita Slunce je nízká, ale uprostřed slunečního disku se o víkendu nějaké skvrny vyskytly a tak se bude zřejmě na co dívat. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.

Kosmonautika

  • 27. září můžete navštívit pravidelnou akci v Praze – Kosmoschůzku.
  • Konec září je také ve znamení odkladů startů raket. Zatím na 15. října je odložen start rakety Antares, která se má vrátit po pauze do služby. Neočekávaně byl přeložen i start rakety Sojuz s kosmickou lodí Sojuz MS2, která měla původně startovat v pátek 23. 9. Nový termín vypadá na 1. říjen a uvidíme, zda technici opraví závadu spočívající ve vadném kabelu pod sedačkou.

Výročí

  • 28. září 1951 (65 let) objevil Seth Barnes Nicholson, pracovník hvězdárny na Mount Wilsonu měsíček Jupiteru Ananke (v té době dvanáctý známý měsíc Jupiteru).
  • 28. září 1971 (45 let) odstartovala k Měsíci sovětská sonda Luna 19. Tato úspěšná vědecká družice pracovala na orbitě Měsíce jeden rok.

Výhled na příští týden

  • Planety a Měsíc večer, Merkur a Jupiter ráno
  • Drakonidy

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v září ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Luna 19, Ananke, Vesmírný týden


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »