51. vesmírný týden 2010
Měsíc je v úplňku, nastává zimní slunovrat a zatmění Měsíce. Jupiter je vysoko nad jihem večer. Ráno je vidět Venuše a Saturn. Nová posádka dorazila na ISS.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 23. prosince 2010 ve 20:00 SEČ.
Obloha:
Měsíc je v úplňku 21. prosince a ráno začíná úplné zatmění. V ČR však bude viditelné pouze jako polostínové a částečné zatmění. To znamená, že než Měsíc ráno zapadne, bude nad severozápadem pozorovatelné jeho potmavnutí a za svítání začne probíhat částečná fáze, kdy bude zdánlivě kus Měsíce chybět. Mezitím ale zapadne.
Planety viditelné okem: Merkur je nepozorovatelný, další možnost bude ráno koncem prosince a především na začátku ledna. Jupiter (-2,4 mag) je v souhvězdí Ryb a pouze 1,25° od něj je Uran (5,8 mag). Pokud nás zastihne vyjasnění, mohli bychom pozorovat přechod Ió a jeho stínu přes kotouček planety Jupiter 20. 12. (měsíc konec 17:10 SEČ, stín 16:18 až 18:31). Velká červená skvrna přechází večer středem kotoučku v pondělí 20. 12. (19:56 SEČ), dále 21. 12. (15:48), 22. 12. (21:35), 23. 12. (17:27) a 25. 12. (19:06). Ráno nad jihovýchodem je v souhvězdí Panny Saturn (0,8 mag) a ve Váhách výrazná Venuše (-4,6 mag).
O Štědrém večeru vychází Měsíc až po 20. hodině, takže si jej můžete ozvláštnit pohledem do hlubokého vesmíru. Na okraji měst a daleko od lamp by měla být vidět galaxie v Andromedě, nejvzdálenější objekt viditelný okem jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy. Ano, takto vypadala před téměř 2 a půl milióny let - tak dlouho letělo světlo z ní k nám.
Nad západním obzorem se můžete pokochat něčím mimořádným - pohledem na letní souhvězdí v zimě. Naopak nad východem si užíváme pohledu na typická souhvězdí zimní oblohy. V Býku zaujmou Plejády jako malý vozíček, vychází Orion s Velkou mlhovinou M42. Vysoko září souhvězdí bohatá na otevřené hvězdokupy. Poblíž Kasijopeji ve tvaru W najdeme dvojici H a Chí Persei. Dále ve Vozkovi M36 až M38 a v Blížencích M35.
Pokud patříte mezi zkušené pozorovatele, možná vezmete za vděk atlas asterismů od Vica na webu +8mag.net (sekce Atlas).
Kosmonautika:
- Po Akatsuki, které selhal motor při snaze o navedení na oběžnou dráhu kolem Venuše, se kolem planety prosmýkla jiná japonská sonda - IKAROS. Stalo se tak již 8. prosince a jedná se o první úspěšnou solární plachetnici. Stručně česky, animace vyložení plachty, nákres mechanismu, (česky) rozhovor s managerem projektu docentem Yuichim Tsudou z Japonské kosmické agentury.
- Dopravní loď Sojuz TMA-20 se 7. prosince spojila s ISS. Stanice má nyní opět šestičlennou posádku Expedice 26.
- 21. 12. prolétne Cassini kolem Saturnova měsíce Enceladus ve výšce pouze 48 km (!) nad severním pólem a pokusí se zachytit zajímavá data z bezprostřední blízkosti. Více anglicky.
Výročí:
- 21. prosince ve 23:38 světového času nastane zimní slunovrat. V praxi to znamená, že u nás jej zaznamenáme až 22. prosince po půlnoci. Slunce je nejníže na obloze a od té doby se budou dny pomalu prodlužovat.
- 24. prosince oslavíme Štědrý den. Užívejte klidu a pohody.
Mapa oblohy na prosinec s vybranými úkazy ke stažení v PDF
Mapa oblohy online