Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Atlas oblaků

Atlas oblaků

Dnes je již běžnou samozřejmostí, že na internetu můžeme nalézt celou řadu webových stránek věnovaných plně, nebo i jen okrajově problematice počasí. Některé jsou již stálicemi a oblíbilo si je mnoho z nás, jiné po čase mizí, aniž by si kdokoli všiml, že zde vůbec byly. Objevují se však i nové a na jednu z nich Vás chci, prostřednictvím těchto řádek, upozornit.

Téměř desetileté úsilí bylo završeno a dnes si jej dovoluji veřejně představit. Ve spolupráci s kolektivem Meteorologické Operativní Rady (M.O.R.), vzniklo dílo, které svým rozsahem a pojetím nemá rozhodně mezi českými webovými stránkami obdoby. Jedná se totiž o první český elektronický atlas oblaků.

Atlas v přehledné podobě obsahuje teoretický úvod do problematiky (definice pojmů apod.), klasifikaci oblaků (na jednotlivé druhy, tvary, odrůdy či dle zvláštností a mateřských oblaků), a dále část popisnou s fotogalerií všech oblačných druhů. V té můžeme nalézt více než sto fotografií oblaků ať již přirozeného tak i umělého původu. Samozřejmě, že se s tímto číslem nehodláme spokojit a už dnes připravujeme rozšíření.

Zde se otevírají příležitosti i pro Vás, veřejnost, abyste přispěli tím, co u Vás doposud leží takříkajíc ladem. Kromě příspěvků přijmeme rádi i Vaši odezvu ať již pozitivní, tak i kritickou a případné připomínky a náměty ochotně vyslechneme.

A kde atlas najdete? Není nic jednoduššího, než otevřít stránku meteo.astronomie.cz anebo přes odkazy našich partnerů jakými jsou Amatérská prohlídka oblohy (APO) - www.astronomie.cz a Počasí on line home.tiscali.cz:8080/ca064436/meteo00.htm

Zkuste to a uvidíte!

RNDr. Petr Skřehot, vedoucí autorského týmu




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »