Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Atlas oblaků

Atlas oblaků

Dnes je již běžnou samozřejmostí, že na internetu můžeme nalézt celou řadu webových stránek věnovaných plně, nebo i jen okrajově problematice počasí. Některé jsou již stálicemi a oblíbilo si je mnoho z nás, jiné po čase mizí, aniž by si kdokoli všiml, že zde vůbec byly. Objevují se však i nové a na jednu z nich Vás chci, prostřednictvím těchto řádek, upozornit.

Téměř desetileté úsilí bylo završeno a dnes si jej dovoluji veřejně představit. Ve spolupráci s kolektivem Meteorologické Operativní Rady (M.O.R.), vzniklo dílo, které svým rozsahem a pojetím nemá rozhodně mezi českými webovými stránkami obdoby. Jedná se totiž o první český elektronický atlas oblaků.

Atlas v přehledné podobě obsahuje teoretický úvod do problematiky (definice pojmů apod.), klasifikaci oblaků (na jednotlivé druhy, tvary, odrůdy či dle zvláštností a mateřských oblaků), a dále část popisnou s fotogalerií všech oblačných druhů. V té můžeme nalézt více než sto fotografií oblaků ať již přirozeného tak i umělého původu. Samozřejmě, že se s tímto číslem nehodláme spokojit a už dnes připravujeme rozšíření.

Zde se otevírají příležitosti i pro Vás, veřejnost, abyste přispěli tím, co u Vás doposud leží takříkajíc ladem. Kromě příspěvků přijmeme rádi i Vaši odezvu ať již pozitivní, tak i kritickou a případné připomínky a náměty ochotně vyslechneme.

A kde atlas najdete? Není nic jednoduššího, než otevřít stránku meteo.astronomie.cz anebo přes odkazy našich partnerů jakými jsou Amatérská prohlídka oblohy (APO) - www.astronomie.cz a Počasí on line home.tiscali.cz:8080/ca064436/meteo00.htm

Zkuste to a uvidíte!

RNDr. Petr Skřehot, vedoucí autorského týmu




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »