Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Bolid v Kalifornii a zemětřesení v Nebrasce

Bolid v Kalifornii a zemětřesení v Nebrasce

Bolid z roje Geminid nad Mohavskou pouští. Autor: Wally Pacholka.
Bolid z roje Geminid nad Mohavskou pouští.
Autor: Wally Pacholka.
Nad Mohavskou pouští, v jihovýchodní části amerického státu Kalifornie se 14. prosince ve 3:59 místního času (11:59 UT) rozzářila obloha při průletu mimořádně jasného meteoru. Vzhledem k tomu, že bolid patřil k meteorickému roji Geminidy, jednalo se vlastně o zánik malé části planetky 3200 Phaethon, která je mateřským tělesem tohoto roje. Snímek, který u tohoto článku naleznete, pořídil fotograf Wally Pacholka poblíž skalního útvaru Hercules Finger (Herkulův prst), nedaleko města Victorville.

O dva dny později, 16. prosince, ve 20:54 centrálního standardního času (CST), tj. 14:54 UT, se otřásla zem v okolí městečka Auburn na jihovýchodě Nebrasky. Zemětřesení dosáhlo intenzity 3,5 stupně. Jakou to má souvislost s meteory? Jen o pár minut později, kolem 21. hod. CST, byl z několika míst v Nebrasce i okolních států spatřen jasný bolid se zelenou stopou, letící od severozápadu k jihovýchodu. Byl tak jasný, že prosvítal i přes mraky a minimálně dvakrát explodoval. Jeden z pozorovatelů odhadnul jeho jasnost na -6 magnitudu. Mohou tyto dvě události spolu souviset? Fakt, že nastaly jen pár minut po sobě a také to, že v této oblasti dochází k zemětřesením jen zřídka, svádí k tomu, dát je dohromady. Existují studie, které tvrdí, že velké těleso, prolétávající atmosférou, může způsobit otřesy země, ale například amatérský astronom Jerry Chab tyto teorie odmítá. Domnívá se, že se v tomto případě jedná o sice nepravděpodobnou, ale přesto možnou souhru náhod. Dr. Matt Joeckel, geolog z Nebraské univerzity, nabízí jiné vysvětlení. Podle něj se mohlo jednat o světlo, které bylo způsobeno uvolněním elektromagnetické energie při zemětřesení.

Zdroje:
[1] Spaceweather.com 16.12.2009
[2] Astropics.com
[3] Spaceweather.com 17.12.2009
[4] Spaceweather.com - Nebraska Fireball: Dec. 16, 2009
[5] Spaceweather.com 18.12.2009
[6] Earthquake Shakes Southeast Nebraska
[7] 3.5 Magnitude Earthquake Rattles Nebraska

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »