Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Další polární záře se zjevila nečekaně

Další polární záře se zjevila nečekaně

Polární záře na Islandu 15. 3. 2023 ve 23:00 místního času. Lokalita Bláskógabyggð. Všimněte si části Velkého vozu v horní části snímku. Šlo o rozsáhlý jev na celé obloze.
Autor: Pavel Pech

Když se v pondělí 20. března z povrchu Slunce odtrhl další oblak plazmatu, neočekávalo se nic extra výrazného z pohledu obyvatel planety Země. Ovšem v noci na pátek 24. 3. se objevilo na obloze opravdu pěkné divadlo. Zřejmě nejjasnější polárí záře od začátku roku 2023. Někteří však byli na pozoru a vesmírné počasí hlídali. Dokonce i v Česku se našel pozorovatel, který ji i přes nepřízeň počasí zkusil vyfotografovat.

Slunce bylo v uplynulém týdnu poměrně klidné. Pouze pondělí 20. března přineslo relativně zajímavé erupce, protože měly dlouhé trvání a při jedné z nich se do okolního vesmírného prostoru začal šířit oblak plazmatu. Ze snímků kosmických observatoří je patrné, že směřoval výrazně mimo směr k planetě Zemi.

Žádné varování nad možnou polární září tedy vydáno nebylo, přesto se našlo dost nadšenců, kteří věřili, že by zhruba po třech dnech mohlo něco dorazit i k Zemi a způsobit polární záři. Ovšem geomagnetická bouře, která v noci na pátek nastala, překonala veškerá očekávání. Na pětibodové stupnici už bychom ji mohli označit stupněm 4. Výchylka na magnetometrech byla dosud nejvyšší pozorovaná v letošním roce. 

Polární záře na Islandu 21. 3. 2023, lokalita Skagabyggð, 3:38 místního času Autor: Pavel Pech
Polární záře na Islandu 21. 3. 2023, lokalita Skagabyggð, 3:38 místního času
Autor: Pavel Pech

Polární záře byla dobře viditelná ze severní Evropy, ale také z Německa a Polska. U nás panovalo počasí s velkou oblačností a kolem půlnoci a po ní, kdy byla aktivita nejvyšší, byla drobná naděje na pozorování pouze na jihozápadě a jihovýchodě ČR. Přesto právě v Mikulově byl v akci jeden z pozorovatelů, který svůj pokus o pozorování polární záře poslal. 

Ačkoli sám nevěřil, že ji zachytil, na snímku je mezi oblaky v levé části snímku dobře patrná typická červená barva polární záře. 

Polární záře 24. 3. v 0:39 za oblačností při pohledu z Mikulova Autor: Radek Kroupa
Polární záře 24. 3. v 0:39 za oblačností při pohledu z Mikulova
Autor: Radek Kroupa




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »