Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Dopad meteoritu v Brazílii

Dopad meteoritu v Brazílii

Meteorit nalezený zemědělcem v Brazílii
Meteorit nalezený zemědělcem v Brazílii
Mnoho lidí v Brazílii, zejména z okolí města Campos dos Goytacazes, spatřilo 19. června 2010 kolem 18. hodiny místního času (později upřesněno na 17:30, tj. 20:30 UT) na obloze denní bolid. Úkaz měl jasnost srovnatelnou s Měsícem a údajně jej provázely i zvukové efekty.

O čtyři dni později se objevily zprávy, že v blízkosti jednoho ranče v oblasti Varre-Sai dopadl ve stejnou dobu minimálně jeden meteorit. Očitým svědkem se stal zemědělec, který vyprávěl, že nejprve viděl na obloze ohnivou kouli, slyšel výbuch a pak něco dopadlo na zem ve vzdálenosti jen asi 15 metrů od něj. Došel k onomu místu a sebral kámen, který tam ležel v malém kráteru. Viděl ještě jeden dopad tělesa na zem, ale to se mu nepodařilo najít. Ve vzduchu byl prý v tu chvíli cítit "silný pach železa".

Nalezený úlomek má průměr 12 cm a váží asi 600 gramů. Byl zkoumán odborníky z místních univerzit, kteří potvrdili, že se opravdu jedná o meteorit, konkrétně o běžný typ chondritu. Protože je pravděpodobné, že úlomků dopadlo na zem více, chystá se do lokality dopadu výprava, která po nich bude pátrat.

Použité zdroje:
[1] Blog do Clube de Astronomia Louis Cruis
[2] lunarmeteoritehunters.blogspot.com - Brazil fireball meteor 19JUN2010
[3] Meteorito é encontrado no Noroeste do estado
[4] Pedra que seria meteorito é encontrada no interior do Rio

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »