Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Jak jsem si užil zákryt Venuše

Jak jsem si užil zákryt Venuše

Výstup Venuše 2007-06-18
Výstup Venuše 2007-06-18

V pondělí 18. června 2007 jsme se konečně dočkali. Očekávaný zákryt planety Venuše naším nejbližším vesmírným sousedem – Měsícem – měl nastat v odpoledních hodinách. Předpověď počasí byla slibná a nakonec se zcela potvrdila. Ve Valašském Meziříčí jsme tak mohli sledovat jak vstup Venuše za měsíční disk, tak výstup. Na některých místech však překážely drobné obláčky.

Venuše se blíží k okraji měsíčního disku 2007-06-18
Venuše se blíží k okraji měsíčního disku 2007-06-18
Rozhodli jsme sledovat celý úkaz ze dvou stanovišť. Prvním stanovištěm byla pochopitelně hvězdárna, kde se kolegové věnovali pořízení videozáznamu úkazu, tak i několika návštěvníkům, které úkaz na hvězdárnu přilákal. Druhé stanoviště jsme zřídili 2 km západně od hvězdárny. Na stanovišti jsme měli k dispozici klasický refraktor Zeiss 80/1200 s tubusem domácí výroby na paralaktické montáži a digitální fotoaparát Canon 300D. Cíle našeho snažení byly dva. Jednak si samotný úkaz prostě „vychutnat“ a pořídit sérii snímků pro popularizační účely.

Sekvence snímků výstupu Venuše zpoza Měsíce 2007-06-18
Sekvence snímků výstupu Venuše zpoza Měsíce 2007-06-18
Montáž s dalekohledem jsme museli skrýt před nárazovým větrem, který dokázal dalekohled rozkmitat. Vstup jsme pozorovali nejen přes dalekohled, ale také vizuálně. Jasná Venuše zmizela za disk dříve, než jsme se nadáli. Snímky se však podařilo pořídit. Na výstup jsme byli již lépe připraveni a podařilo se nám i přes drobné mráčky, které pozorování rušily, úkaz zaznamenat.

Konjunkce Měsíce s Venuší 2007-06-18
Konjunkce Měsíce s Venuší 2007-06-18
Pozorování jsme však neskončili po výstupu Venuše zpoza Měsíce, ale pokračovali večer, kde se nám nad západním obzorem ukázala nádherná konjunkce Venuše s Měsícem a kousek dále i se Saturnem. Dalekohled jsme postupně namířili na všechna tři tělesa a mohli se tak v poklidný večer potěšit nádhernými pohledy na srpek Měsíce s hezky viditelnými krátery, planetu Saturn s typickými prstenci i srpek jasné Venuše.

Srpek Měsíce 2007-06-18
Srpek Měsíce 2007-06-18
Přikládáme i několik snímků, které jen dokreslují atmosféru celého úkazu i večerního pozorování.

Popisy obrázků:
Obrázek 1 - Celkový pohled na Měsíc s Venuší při výstupu. Vlevo dole detailní výřez. Obrázek 2- Planeta Venuše byla nádherně vidět před vlastním zákrytem i na denní obloze. Obrázek 3 - Sekvence snímků výstupu Venuše zpoza měsíčního disku. Obrázek 4 - Večer po zákrytu jsme mohli nad západním obzorem pozorovat konjunkci dvou nejjasnějších těles na noční obloze - Měsíce a Venuše. Obrázek 5 - Srpek Měsíce je vždy vítaným a vděčným objektem fotografů. Tento snímek byl pořízen pomocí refraktoru Zeiss 80/1200 v primárním ohnisku digitálním fotoaparátem Canonem 300D.
Libor Lenža


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

Libor Lenža

Libor Lenža

Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »