Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Jasný bolid západně od Tater

Jasný bolid západně od Tater

Tři snímky bolidu nad severním Slovenskem
Tři snímky bolidu nad severním Slovenskem
Jen několik měsíců poté, co nad východním Slovenskem prolétl velmi jasný bolid a jeho zbytky dopadly poblíž obce Vyšný Klátov, bylo možné na obloze pozorovat podobný jev v severní části země.

Ve čtvrtek 10. června 2010 ve 23:20 SELČ byl spatřen z řady míst na Slovensku a v Polsku jasný bolid. Podle popisu Romana Piffla začal nedaleko Alkaidu (poslední hvězda oje Velkého vozu) a pokračoval přes souhvězdí Cepheus. Již zhruba v polovině dráhy bylo vidět, že je rozdělen na dvě části a jeho fragmentace dále pokračovala. V poslední pětině se podle popisu bolid rozpadl asi na pět nebo šest úlomků. Meteor byl zelené (tyrkysové) barvy, ke konci přešel do oranžova. Nejvyšší jasnost mohla být kolem -8 magnitudy, nejoptimističtější odhady udávají až -13 magnitudu. Jeden z pozorovatelů se zmiňuje, že jasnost se během přeletu několikrát rychle změnila. Na krátkou chvíli byla záře tak jasná, že byly dokonce vidět vržené stíny. Těleso poměrně rychle pohaslo a nebyla pozorována žádná výrazná stopa, jak tomu v podobných případech často bývá.

Jasný meteor byl zachycen řadou kamer evropské bolidové sítě, proto bylo možné zjistit, že letěl západně od Tater. Podle předběžných výsledků to zatím vypadá, že se celý rozpadl během průletu atmosférou a na zem zřejmě nedopadl.

Vybrané zdroje:
[1] Smola -8 mag
[2] Jasný meteor nad Bratislavou
[3] Jasný bolid nad severozápadným Slovenskom

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »