Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Maximum meteorického roja alfa Kaprikornidy

Maximum meteorického roja alfa Kaprikornidy

met.jpg
V noci z 30.7. na 31.7. nastane maximum meteorického roja alfa Kaprikornidy.

Meteorický roj alfa Kaprikornidy (CAP) je v činosti od 3.7. do 15.8., pričom jeho maximum nastáva pravidelne okolo 30.7. Nevýhodou tohto roja je skutočnosť, že sa jeho radiant nachádza v oblasti antihelionového zdroja meteorov. Maximálna ZHR dosahuje približne 4 meteorov za hodinu. Poloha radiantu je α = 307° δ = -10°. Meteory roja CAP sú veľmi pomalé, do zemskej astmosféry vnikajú rýchlosťou iba 23 km/s. Meteori tohto roja sú pomerne jasné, občas sa vyskytujú veľmi pekné, pomalé farebné bolidy, ktoré zvyknú prejsť celou oblohou.

Tohtoročné maximum bude mať vynikajúce pozorovacie podmienky, nakoľko je Mesiac v prvej štvrti, čo znamená, zapadá ešte pred polnocou. Počas maxima nie je vylúčená vyššia aktivita ako sa predpokladá. Pozorovať je možné voľným okom ale aj teleskopicky. V čase maxima je v činnosti niekoľko ďalších meteorických rojov a preto je potrebné zvlášť citlivo určovať rojovú príslušnosť jednotlivých meteorov. Hlavným určujúcim znakom v tomto prípade je práve nízka rýchlosť alfa Kaprikorníd, čo ich spoľahlivo rozlišuje od ostatných meteorov ako aj od meteorov antihelionového zdroja.




O autorovi



1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

3i atlas

26.12. ‎2025, ‏‎01:00-02:00 Iso800x2min 1h exp

Další informace »