Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Možný dopad meteoritu poblíž Huntsville

Možný dopad meteoritu poblíž Huntsville

Bolid, který možná dopadl u Huntsville
Bolid, který možná dopadl u Huntsville
Celooblohové kamery v Marshallově středisku vesmírných letů a Vědeckém středisku oblasti Walker (Walker County Science Center) poblíž města Chickamauga v americkém státě Georgia zaznamenaly ve večerních hodinách 18. května 2010 průlet jasného bolidu. Začal zářit ve výšce kolem 76 kilometrů nad severozápadem města Huntsville a pohyboval se jihovýchodním směrem rychlostí přibližně 13 km/s. Pohasnul ve výšce asi 37 km, když se nacházel severovýchodně od obce Gurley.

Po vyhodnocení záznamů byla určena jeho jasnost na -8,3 magnitudy a hmotnost odhadnuta na přibližně 27 kg. Původní těleso pocházelo z hlavního pásu asteroidů, tj. z oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Je možné, že část jej dopadla až na zemský povrch, buď vcelku, nebo rozbitá na několik částí. Jako pravděpodobné místo dopadu vypočítali vědci oblast, nacházející se severně od linie spojující obce Woodville a Scottsboro. Vzhledem k tomu, že se zatím neobjevilo žádné svědectví o dopadu, zdá se, že případný meteorit bude nutné hledat někde v odlehlejších částech - v lesích, na lukách nebo na polích.

Dr. Bill Cooke z NASA vyzývá občany, kteří pozorovali bolid, aby mu posílali svá svědectví s co nejpřesnějšími údaji. Pokud by se našel dokonce někdo, kdo viděl přímo samotný dopad, měl by pořídit fotodokumentaci místa a také ji poslat. Na základě těchto informací by Cooke rád získal alespoň část meteoritu, který by podrobil detailní analýze.

Použité zdroje:
[1] Meteor Caught on tape over Huntsville and Scottsboro
[2] Large Meteor Tracked over Northeast Alabama

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »