Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Několik bolidů nad jihem USA

Několik bolidů nad jihem USA

Záznam jednoho z bolidů
Záznam jednoho z bolidů
Bolid jasný téměř jako Měsíc v úplňku spatřila řada lidí z amerických států Nové Mexiko a Texas. Stalo se tak 21. září 2010 kolem 21:01 místního času, tj. 22. září 2010 ve 03:01 UT. Průlet zachytilo několik celooblohových kamer, mezi nimi i jedna, pracující v blízkosti města Santa Fe. Záznam z ní si můžete pustit kliknutím na odkaz.

Z videa z něj dobře patrné, že meteor nejprve pomalu zjasňoval, pak prolétl v těsné blízkosti Měsíce, několikrát na krátký okamžik výrazně zjasnil a na konci své dráhy se rozpadl na několik částí. Letěl směrem od JJV na SSZ a byl mimořádně pomalý, dal se na obloze pozorovat déle než 20 sekund. První odhady hovoří o jasnosti -11 mag a podle některých zpráv byly po jeho průletu zaznamenány i zvukové efekty.

Poté, co proletěl nad Novým Mexikem, pokračoval do západní části Texasu, odkud byl také hlášen mnoha lidmi. Například Matthew Byrd jej pozoroval se svou ženou z města Amarillo a přibližně 7-8 minut po jeho pohasnutí spatřili další jasný meteor, který letěl ve stejném směru. Popsali jej jako "jasně bílý s odletujícími bílými jiskrami". Zhruba po hodině a půl, ve 04:36 UT byl nad Texasem spatřen další bolid. Tentokrát byl podstatně rychlejší, trval jen 1,5 sekundy a jeho jasnost byla kolem -6 mag.

Na stránce http://www.elpasoallsky.blogspot.com/ je uvedeno, že všem zde zmíněným událostem předcházely ještě dva podobné úkazy, které byly pozorovány téměř současně ve střední části Nového Mexika. Podle autora měly všechny jevy podobnou dráhu a nabízí možnost, že by mohly souviset s těsným průletem nejmenované planetky kolem Země ve dnech 8. a 9. září.

Použité zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »