Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Stejný dům zasažen už šestým meteoritem?

Stejný dům zasažen už šestým meteoritem?

Radivoje Lajić a jeho meteority
Radivoje Lajić a jeho meteority
V červenci 2010 se na řadě zpravodajských serverů objevila senzační zpráva o tom, že prý existuje dům, který za poslední necelé tři roky zasáhlo již šest meteoritů. To už samo o sobě zní dost podezřele a když se začteme do textu, najdeme i další neuvěřitelné věci.

"Zázračný dům" se má nacházet ve vesnici Gornij Lajici, poblíž města Prijedor v severní části Bosny. První těleso z vesmíru do něj údajně narazilo v listopadu 2007 a během následujícího půlroku (do dubna 2008) následovaly ještě čtyři další. Poté nastalo delší období klidu, které přerušil až v červnu 2010 další kosmický návštěvník. Majitel domu, padesátiletý Radivoje Lajić, již po dopadu pátého kusu v roce 2008 prohlásil, že takovéto "bombardování" se nedá vysvětlit jinak, než že je způsobují mimozemšťané. Podle svých slov je musel něčím rozzlobit (i když neví jak) a oni se mu teď za to mstí. Aby lépe ochránil svůj majetek před dalším poškozením, dokonce vyztužil střechu ocelovými pláty. Finance na stavební úpravy získal tím, že jeden z meteoritů prodal univerzitě v Nizozemí. Že nalezené kameny jsou opravdu mimozemského původu prý potvrdila jejich analýza, provedená odborníky z univerzity v Bělehradě. Velmi zajímavý je také fakt, že ke všem pádům údajně došlo během silného deště. Protože mnoho lidí si chtělo prohlédnout místa dopadů i samotné meteority, pan Lajić se rozhodl postavit na zahradě malé muzeum, kde bude vystavovat většinu svých "úlovků".

Celý příběh vypadá příliš fantasticky na to, aby to mohla být pravda. Zatím se k němu nevyjádřil žádný odborník a zveřejněné články se zaměřují spíše na dojmy pana Lajiće, než na podrobnější popis okolností dopadů. Z momentálně dostupných informací se zpráva nedá spolehlivě posoudit, ale zřejmě se bude jednat o nějaký podvrh.

Použité zdroje:
   •  Bosňana prý chtějí zabít ufoni, na střeše mu přistál šestý meteorit za pár let
   •  Srbovi prý spadlo na dům už šest meteoritů, vidí za tím útok UFO
   •  Man claims aliens targeted his home with meteorites

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »