Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Titan a Krabí mlhovina

Titan a Krabí mlhovina

titanpathcomp_scale_m.jpg
Pátého ledna 2003 zachytila družice Chandra vyjímečný úkaz. Největší Saturnův měsíc (a jediný známý měsíc s hustou atmosférou) přecházel přes známou Krabí mlhovinu. Rentgenový stín vrhaný Titanem umožnil určit první rentgenová měření rozsahu jeho atmosféry.

Přesto, že Saturn a Titan prochází okolo Krabí mlhoviny každých třicet let, málokdy přechází přímo přes mlhovinu (pozůstatek výbuchu supernovy z roku 1054). K dalšímu přechodu dojde v roce 2267.

Určený průměr je větší než průměr Titanu (pevného tělesa). Rozdíl je přibližně 880km. Výsledek je o trochu (10-15%) větší než tloušťka atmosféry určené z měření sondy Voyager. V roce 2003 byl Saturn o 5% blíže ke Slunci, mohlo tedy dojít k expanzi.

Atmoséra Titanu obsahuje přibližně 95 a 5 metanu. Tlak na povrchu se blíží 1,5 násobku tlaku zemské atmosféry.

Výsledky jsou důležité pro plánování mise Cassini-Huygens, která k Saturnu dorazí v Červenci letošního roku. Dojde k blízkým průletům okolo Titanu a přiblíží se až na 1000km. Na povrch Titanu bude vypuštěn modul Huygens.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »