Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Titan a Krabí mlhovina

Titan a Krabí mlhovina

titanpathcomp_scale_m.jpg
Pátého ledna 2003 zachytila družice Chandra vyjímečný úkaz. Největší Saturnův měsíc (a jediný známý měsíc s hustou atmosférou) přecházel přes známou Krabí mlhovinu. Rentgenový stín vrhaný Titanem umožnil určit první rentgenová měření rozsahu jeho atmosféry.

Přesto, že Saturn a Titan prochází okolo Krabí mlhoviny každých třicet let, málokdy přechází přímo přes mlhovinu (pozůstatek výbuchu supernovy z roku 1054). K dalšímu přechodu dojde v roce 2267.

Určený průměr je větší než průměr Titanu (pevného tělesa). Rozdíl je přibližně 880km. Výsledek je o trochu (10-15%) větší než tloušťka atmosféry určené z měření sondy Voyager. V roce 2003 byl Saturn o 5% blíže ke Slunci, mohlo tedy dojít k expanzi.

Atmoséra Titanu obsahuje přibližně 95 a 5 metanu. Tlak na povrchu se blíží 1,5 násobku tlaku zemské atmosféry.

Výsledky jsou důležité pro plánování mise Cassini-Huygens, která k Saturnu dorazí v Červenci letošního roku. Dojde k blízkým průletům okolo Titanu a přiblíží se až na 1000km. Na povrch Titanu bude vypuštěn modul Huygens.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »