Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Titan a Krabí mlhovina

Titan a Krabí mlhovina

titanpathcomp_scale_m.jpg
Pátého ledna 2003 zachytila družice Chandra vyjímečný úkaz. Největší Saturnův měsíc (a jediný známý měsíc s hustou atmosférou) přecházel přes známou Krabí mlhovinu. Rentgenový stín vrhaný Titanem umožnil určit první rentgenová měření rozsahu jeho atmosféry.

Přesto, že Saturn a Titan prochází okolo Krabí mlhoviny každých třicet let, málokdy přechází přímo přes mlhovinu (pozůstatek výbuchu supernovy z roku 1054). K dalšímu přechodu dojde v roce 2267.

Určený průměr je větší než průměr Titanu (pevného tělesa). Rozdíl je přibližně 880km. Výsledek je o trochu (10-15%) větší než tloušťka atmosféry určené z měření sondy Voyager. V roce 2003 byl Saturn o 5% blíže ke Slunci, mohlo tedy dojít k expanzi.

Atmoséra Titanu obsahuje přibližně 95 a 5 metanu. Tlak na povrchu se blíží 1,5 násobku tlaku zemské atmosféry.

Výsledky jsou důležité pro plánování mise Cassini-Huygens, která k Saturnu dorazí v Červenci letošního roku. Dojde k blízkým průletům okolo Titanu a přiblíží se až na 1000km. Na povrch Titanu bude vypuštěn modul Huygens.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »