Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Zatmění Slunce v Austrálii živě na TV Noe

Zatmění Slunce v Austrálii živě na TV Noe

Zatmění Slunce v roce 2009. Autor: Miloslav Druckmüller
Zatmění Slunce v roce 2009.
Autor: Miloslav Druckmüller
Právě na 13. listopadu 2012 našeho času připadá datum úplného zatmění Slunce. Proto jsme se rozhodli v TV Noe při této vzácné příležitosti přinést Vám, divákům, speciální díl pořadu Hlubinami vesmíru. Pořad začíná v úterý 13. listopadu od 21 hodin. V pořadu budou k úkazu mluvit vzácní hosté, živě budeme přenášet video z míst zatmění a telefonicky se spojíme s některými českými vědci přímo v pásu zatmění.

V ostravském studiu TV Noe budeme komentovat zatmění s prof. Petrem Kulhánkem z ČVÚT a dr. Miroslavem Bártou ze slunečního odd. Astronomického ústavu AV a doufejme, že se podaří přímý přenos přímo z Austrálie. V průběhu přenosu se rovněž spojíme také s českými astronomy, kteří událost sledují přímo na místě.

Další úplné zatmění bude až za rok nad Atlantickým oceánem a v rovníkové Africe. Nenechte si proto ujít tuto významnou astronomickou událost a poprvé v českých zemích se podívejte živě na TV přenos úplného zatmění Slunce!

K českému večernímu sledování ranního zatmění v Austrálii zve všechny příznivce vesmíru Jindřich Suchánek

- Živé vysílání TV Noe
- Záznam pořadu dostupný online v archivu
- Bližší info + reprízy




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Zatmění Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »