M 101 a trpasličí galaxie v okolí Autor: Allison Merritt et al. Astronomové sestavili z jednotlivých teleobjektivů “teleskop Dragonfly”, kterým mohou zkoumat větší kus oblohy najednou. Nedávno s ním například objevili sedm trpasličích galaxií doprovázejících poměrně blízkou spirální galaxii M 101 ve Velké medvědici.
Vážka, detaily příručním USB mikroskopem Autor: Martin GembecJméno Dragonfly má připomínat složené oko hmyzu (dragonfly je totiž anglicky vážka a její hlava je osazena velkými složenými oky a drsnými kusadly, jak se můžete přesvědčit na snímku, který pořídil autor článku příručním mikroskopem). Teleobjektivy systému Dragonfly jsou tedy uspořádány rovnoběžně a snímají tak velký kus oblohy. Dohromady používá 8 objektivů o ohnisku 400 mm.
sestava teleobjektivů systému Dragonfly Autor: University of TorontoAstronomové jsou nadšeni už z prvních výsledků jejich zajímavého přístroje. Podařilo se jim totiž zachytit relativně slabé a úhlově poměrně rozsáhlé trpasličí galaxie v okolí velké a těžké galaxie M 101. Takové galaxie mohou snadno uniknout pozornosti přehlídek oblohy vyhledávajících galaxie. Nalezené galaxie jsou podobné, jako jiné, dobře prozkoumané galaxie naší místní skupiny galaxií, kam patří Mléčná dráha, Galaxie v Andromědě M 31 nebo Galaxie M 33 v Trojúhelníku.
Nyní je potřeba přiznat, že nově nalezené trpasličí galaxie v okolí M 101 docela dobře nemusí patřit do gravitačního vlivu této galaxie. Mohou být blíž, nebo i dál. To bude vyžadovat další výzkum. Některé teorie o tvorbě galaxií ve vesmíru totiž předpokládají výskyt galaxií izolovaně ve vesmíru. Tím pádem by tyto galaxie mohly být jen pověstnou špičkou ledovce nové skupiny galaxií dosud neobjevených.
Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek
„Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent
Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a