Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Odlesky a vítr od černé díry

Odlesky a vítr od černé díry

ngc 1068 slozeny snimek - rentgenove zareni (cervena), viditelne svetlo (zelena)
ngc 1068 slozeny snimek - rentgenove zareni (cervena), viditelne svetlo (zelena)

Snímek NGC 1068 vznikl složením rentgenového (zelená) a optického (červená) snímku této aktivní galaxie. Můžeme sledovat plyn unikající velkými rychlostmi z okolí centrální černé díry, ve vnitřních ramenech pozorujeme oblasti s právě vznikajícími hvězdami (tyto oblasti září v optickém i rentgenovém oboru).

Protažený tvar plynového oblaku je způsoben efekty v oblasti obklopující černou díru. Torus ("pneumatika") o hmotnosti 5 milionů Sluncí pozorujeme jako bílou oblast v centru obrázku. Radiová pozorování naznačují, že se rozkládá v oblasti 1-300 světelných let od černé díry.

Pozorované rentgenové záření toru je rozptýlené a odražené záření přicházející od skrytého disku horkého plynu, který velmi těsně obklopuje centrální černou díru. Rychle unikající plyn převážně pochází z toru a částečně i z horkého disku.

Měření palubním spektrometrem Chandry umožnila odhadnout složení a rychlost unikajícího plynu. Složení je s vyjímkou teploty (100 000°C) a chybějícího kyslíku velmi podobné sluneční atmosféře. Průměrná rychlost plynu dosahuje 1.6 milionu kilometrů za hodinu.

Chandra




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Triplet v Levovi

skupina galaxií

Další informace »