Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Webb vyfotografoval Kolo od vozu

Webb vyfotografoval Kolo od vozu

Galaxie Kolo od vozu je typickou ukázkou galaxie, která prošla v minulosti srážkou.
Autor: NASA/ESA/CSA/STScI

Dalekohled Jamese Webba se kromě skupiny kolidujících galaxií známých jako Stephanův kvintet zaměřil také na další galaxii, která prošla srážkou. Přezdívá se jí Kolo od vozu, protože na snímcích opravdu trochu připomíná loukoťové kolo ze starých kočárů. Dříve šlo totiž o spirální galaxii, podobnou té, která tvoří naši Mléčnou dráhu. Po srážce se však rozpadla a bývalá spirální ramena tvoří paprsky vedoucí k oněm loukotím na okrajích, obehnaným obručí, kterou představuje intenzivní tvorba nových hvězd. Část hmoty, nebo zbytek druhé galaxie, která srážku prodělala, vidíme jako podobně zbarvenou galaxii vlevo od té velké.

Galaxii objevil v roce 1941 Fritz Zwicky, proto se jí také někdy říká Zwickyho elipsa. Tento astronom se proslavil objevem skryté látky, která svou gravitací působí na viditelnou hmotu, která tvoří hvězdy. Tato temná hmota formuje galaxie a drží je pohromadě, ale o její podstatě dosud nemají astronomové představu, čím by mohla být tvořena. Galaxie Kolo od vozu je vzdálena asi 500 milionů světelných roků. Světlo z ní tedy začalo putovat v době, kdy Zemi začali ovládat první živočichové v prvohorních mořích. 

Galaxie Kolo od vozu v podání Hubbleova vesmírného dalekohledu Autor: NASA, ESA, and K. Borne (STScI)
Galaxie Kolo od vozu v podání Hubbleova vesmírného dalekohledu
Autor: NASA, ESA, and K. Borne (STScI)
Galaxii bychom na obloze našli v souhvězdí Sochaře. Je velmi slabá. Svojí jasností ji můžeme přirovnat k velmi těžko pozorovatelné trpasličí planetě Pluto (jasnost tzv. 15 mag). Navíc na naší obloze nestoupá nikdy výše než 6° nad jižní obzor, takže je pro nás v podstatě nepozorovatelná.

Na fotografii je zobrazena ještě vzdálenější galaxie. Vidíme v ní méně podrobností a na snímku má odlišnou barvu (modrou). Tato spirála se jen náhodně promítá do stejného směru, v kterém pozorujeme tuto dvojici galaxií po srážce.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] NASA: Webb captures stellar gymnastics
[2] Wikipedia: Cartwheel GalaxyŠtítky: Jwst, Galaxie Kolo od vozu


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »