Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Redakce Astro.cz Astronomie

Vyšla kniha Kritické momenty kosmonautiky

Kritické momenty kosmonautiky z dílny Ondřeje Šamárka, která byla minulý týden slavnostně pokřtěna za účasti dvou kmotrů. Knihu Kritické momenty kosmonautiky pokřtili v pražské Štefánikově hvězdárně Dušan Majer (zakladatel diskuzního fóra o kosmonautice, autor pořadu Dobývání vesmíru internetové televize Stream.cz a trojnásobný držitel ocenění Akademie věd České republiky v soutěži SCIAP) a Tomáš Přibyl (jeden z největších českých odborníků na kosmonautiku, známý popularizátor oboru a autor řady knih a stovek článků). Více informací o knize i o křtu najdete včetně fotografií v tiskové kvalitě ZDE.

Jiří Srba Ostatní

Vernisáž výstavy 60 let Hvězdárny Valašské Meziříčí

Dne 4. listopadu 2015 v 18.00 hodin se v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskuteční vernisáž výstavy připravené k příležitosti 60letého výročí otevření valašskomeziříčské hvězdárny na Stínadlech. Výstava mapuje život hvězdářů i hvězdárny mezi lety 1924 až 2015. Výstava je součástí oslav k 60 letům hvězdárny a potrvá do konce prosince, je určena nejširší veřejnosti a pamatuje také na děti. Srdečně zveme všechny zájemce a pamětníky! Více informací: www.astrovm.cz

Pavel Suchan Astronomie

Otevřená věda - stáže pro studenty na Astronomickém ústavu AV ČR

Pro rok 2016 bylo vypsáno pět témat - "Optické systémy založené na biomimetice: račí a rybí oka" a "Časový stroj: snímky oblohy na škále století - objevování zapomenutého". "Analýza spekter slunečních erupcí", "Analýza spektrálních čar a kontinuí ve slunečních erupcích" a "Robotické dalekohledy v moderní astrofyzice". Témata jsou určena středoškolským a vysokoškolským studentům. Více v sekci astronomie a v sekci fyzika. Více také na registrace.otevrenaveda.cz.

Tomáš Tržický Ostatní

Vyfotografujte si geostacionární družice!

Právě v těchto dnech se otevírá podzimní okno pozorovatelnosti záblesků od slunenčích panelů geostacionárních družic. V noci upřete pozornost pod nebeský rovník právě na opačnou stranu oblohy, než se nachází zapadlé Slunce. Více v článku.


Novinky můžete odebírat přes RSS.


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Borealis

Má první polární záře

Další informace »