Úvodní strana  >  Novinky

Novinky

Martin Mašek Astronomie

Litické hvězdobraní

Minulý víkend se opět konalo tradiční astronomické setkání na hradě Litice nad Orlicí. Počasí dovolilo pozorovat dvě ze tří nocí. Začátečníci měli možnost sbírat zkušenosti od ostřílenějších kolegů. Účastníci se těší na přístí, jubilejní 10. ročník. Fotografie z akce jsou dostupné ZDE.

Josef Jíra Ostatní

Pozvánka na Astrovečer 18. 5. 2015

Dovolte nám, abychom vás touto cestou pozvali na tradiční setkání členů Západočeské pobočky ČAS a zájemců o astronomii z řad veřejnosti, pro které se vžilo označení „Astrovečer“. Naše setkání se uskutečňují v nepravidelných intervalech zpravidla na půdě Hvězdárny a planetária Plzeň. Cílem tohoto setkávání je popularizovat astronomii formou krátkých přednášek a informovat členskou základnu o aktivitách pobočky. Náš první „Astrovečer“ roku 2015 se uskuteční 18. května v prostorách Hvězdárny a planetária Plzeň. Více informací o programu na stránkách Západočeské pobočky ČAS.

Petr Horálek Astronomie

Noční svítící oblaka už za dveřmi?

I letos můžeme pomalu očekávat nadcházející sezónu nočních svítících oblak. Nezvykle vzhlížející druh jemných mračen velmi vysoko v mezosféře bývá nejlépe pozorovatelný za soumraku a při rozbřesku okolo severního obzoru v období okolo letního slunovratu. Nejvíce pozorování přichází v průběhu června a první poloviny července. Ovšem i v květnu je již šance úkaz vidět. Jak vypadal úkaz při jednom z pozorování v minulém roce? To najdete v pozorování Lubomíra Leňka.

Petr Horálek Astronomie

Sopečné soumraky nad jižní polokoulí

Výrazná erupce chilské sopky Calbuco uvolnila do ovzduší dostatek vulkanického popela, aby se nyní nad jižními státy mohly objevovat krásné karmínové či sytě růžové soumraky. V Česku zatím nic nečekáme, ale snímky z jižní Ameriky jsou dechberoucí. Více (anglicky)


Novinky můžete odebírat přes RSS.


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »