Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přihlašte své ratolesti na tajuplný astronomický tábor

Přihlašte své ratolesti na tajuplný astronomický tábor

Pro děti je první pohled dalekohledem zážitek na zbytek života...
Autor: 10 minute Astronomy

Už po sedmé pořádá Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti letní tábor pro děti a mládež, zaměřený na astronomii a kosmonautiku. První tři ročníky nesly název Astronomicko-kosmonautický tábor a pořádali jsme je ve spolupráci s ČSOP Žlutý květ. Od roku  2012 podnikáme tábory pouze v rámci SDM  pod názvem Vesmírná odysea. S tou letošní s podtitulem "2015: Vesmírná odysea – Duna" se podíváme na planetu Arrakis…

Námětem celotáborové hry je tedy známý Herbertův román Duna. Kromě pobytu mezi Fremeny, jízdy na červech, útoků na továrny s kořením a bojů s Harkoneny naše táborníky čeká tradiční dávka informací, testů a soutěží s astro a kosmo náplní, pozorování Saturnu, Měsíce, hvězd, meteorů a Slunce, celodenní výlet, táboráky, krátké i dlouhé, denní i noční hry, koupání v potoce, raketový den s vlastními pet-raketami, návštěva lanového centra a další zábava. Na oživení programu opět pozveme zajímavé hosty, kteří se věnují popularizaci vědy, astronomie a kosmonautiky. Program  máme opravdu pestrý a na nudu si u nás zaručeně nikdo stěžovat nebude.

Z Astro-Kosmo tábora v minulém ročníku. Autor: Sekce pro děti a mládež
Z Astro-Kosmo tábora v minulém ročníku.
Autor: Sekce pro děti a mládež
Místo pro naše letní prázdninové dobrodružství také neměníme. Ubytování je to velmi pěkné a okolí nabízí spoustu hracích území. Pozorovat se dá buď přímo u chalupy, nebo, pokud  chceme lepší podmínky, zavezeme techniku a spacáky autem na nedaleký kopec, sami tam dojdeme pěšky a na místě zůstáváme, dokud máme co pozorovat (občas i celou noc).

Po loňské zkušenosti, kdy nám těsně před táborem odřekla kuchařka a my už náhradu nesehnali, jsme se rozhodli, že vařit si propříště budeme sami. Loni se nám to velmi osvědčilo a ušetřené peníze jsme investovali právě do lanového centra, kde všichni, kteří se do korun stromů vydali, absolvovali nejdelší a nejtěžší úsek.  Náš výkon ostatně vzbudil obdiv u samotných provozovatelů centra.

Současné vedoucí a praktikanty jsme si sami vychovali – jsou to naši bývalí táborníci, ti nejstarší právě z dob prvních A-K táborů. A dorůstají nám další.  Málokdy se nám stane, že se dítě přihlásí na tábor jen jednou, většina se nejméně jednou dvakrát vrací.  A někteří i sedmkrát...

Zbývá už jen dodat kdy a kde se náš tábor koná, na kolik vyjde a jak je možné se přihlásit. Takže:

  • Místo tábora: Chalupa Polesí, Říčky v Orlických horách
  • Termín: 8. – 21. 8. 2015
  • Cena: 4 700,- Kč
  • Přihlášky ke stažení: ve formátu docx,  ve formátu PDF.
  • Kontakt, informace:
    Bartáková Věra
    Email: bartakova@astro.cz
    Tel.: 737 826 352

Pozvánka na Astro-Kosmo tábor 2015. Autor: Sekce pro děti a mládež
Pozvánka na Astro-Kosmo tábor 2015.
Autor: Sekce pro děti a mládež



Převzato: Sekce pro děti a mládež ČAS



O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.

Štítky: Astro-Kosmo tábor


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »