Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Nušlovu cenu získá prof. Zdeněk Mikulášek

V úterý 13. prosince udělí ČAS své nejvyšší ocenění – Nušlovu cenu. Obdrží ji Prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc., který působí na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, zejména za své celoživotní výsledky na poli výzkumu proměnných hvězd. Cenu předá předseda ČAS Ing. Jan Vondrák, DrSc., laudatio pronese čestný předseda ČAS RNDr. Jiří Grygar, CSc. Následovat bude laureátská přednáška s názvem „Fenomenologické modelování periodicky proměnných hvězd“. Další informace.

Petr Horálek Astronomie

Nad Ruskem zazářil meteor(it)

Vypadá to, že 6. prosince, v sibiřských pozdních večerních hodinách, oblohu severní Sibiře rozčísl velmi výrazný bolid. Ačkoliv událost vzbudila velkou pozornost, s velkou pravděpodobností šlo pouze o bolid bez pádu meteoritu na zemský povrch. Více (anglicky).

Jindřich Suchánek Astronomie

Hlubinami vesmíru s P. dr. Jiřím Kučerou, Vesmír a Bible 1. díl

Premiéra v sobotu 3. prosince ve 20 hodin TV Noe. Bližší info včetně repríz. Následující dva díly zakončují deset let trvání pořadu. Zvolili jsme proto poněkud filosofické téma, při kterém se host - matematik P. RNDr. Jiří Kučera, M. A. - pozastaví nad biblickými úryvky, kde je zmínka o vesmíru, a uvádí tato sdělení do souvislostí s moderním výzkumem.

Pořad v archivu TV Noe

Miloš Tichý Astronomie

Počet objevených blízkozemních planetek přesáhl 15 000

Za posledních šest let se tak počet známých planetek tohoto druhu zvětšil o celou polovinu. Desetitisící blízkozemní planetka byla objevena v roce 2013. V pořadí patnáctitisící blízkozemní planetka byla objevena 13. října 2016 na Observatoři Mt. Lemmon a má označení 2016 TB57. Jde o malou planetku s průměrem cca 16 -36 metrů. Letos se nejblíže k Zemi podívala 31. října, kdy nás bezpečně minula v pětinásobku vzdálenosti Měsíce. Více na www.planetky.cz.

Martin Popek Astronomie

Dva jasné bolidy na večerní obloze

Dva jasné meteory (bolidy) ozářily večer 21. listopadu krajinu nad střední Evropou. První byl sporadický s koncovou dráhou v blízkosti planety Jupiter a druhý jasnější z roje severních Taurid. Prohlédněte si obrázek.




19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 50 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 10 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »