Ve čtvrtek 9. března vytvořila bouřka nad Rakouskem dvě skupiny Rudých skřítků. Jde o první nadoblačné blesky letošního roku nad střední Evropou. A nejrychlejší nástup sezóny pozorováni TLE nad tímto regionem. Bouře byla bleskově poměrně málo aktivní a připomínala spíše bouře zimního typu. Prohlédněte si snímek Rudých skřítků z bouře.
British Council opět vyhlašuje soutěž FameLab! Soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.famelabcz.com a na www.britishcouncil.cz. Samotné přihlášení posléze probíhá velmi snadno a to na základě vyplnění přiložené přihlášky a její zaslání na e-mail: famelabcz@gmail.com do 27. února 2017.
Co přináší potvrzení existence gravitačních vln? Premiéra v sobotu 4. února ve 20 hod. na TV Noe Info včetně repríz
Dnes, 24. ledna, od 21:30 SEČ vysílá NASA TV poslední rozloučení s Genem Cernanem. Sledovat můžete zde: https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/#public
Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák bude letošním žhavým kandidátem na kometu roku. Její chování je velmi nepředvídatelné, a tak astronomové žádají širokou veřejnost, aby se zapojila do pozorovací kampaně, zejména v době maxima její jasnosti v dubnu. Přidáte se také? Více na www.astro.cz/kometa2017.
Observatoř Paranal s nejvýkonnějšími dalekohledy světa navštívila 14. ledna 2017 také nová předsedkyně Akademie věd, prof. Eva Zažímalová. Více na webu Akademie věd.
Další smutná zpráva zasáhla celý svět. Ve věku 82 let nás 16. ledna 2017 navždy opustil slavný astronaut Eugene Cernan, doposud poslední člověk na Měsíci. Cernan byl rovněž znám svým českým původem, k němuž se hrdě hlásil. Byl čestným členem České astronomické společnosti a na 2m Perkově dalekohledu v Ondřejově je k vidění jím věnovaná česká vlajka, kterou s sebou v roce 1972 vzal při misi Apolla 17 na Měsíc. Nechť Tě Tvůj poslední let zaslouženě dopraví k místu věčného klidného odpočinku, Eugene!
O příčinách nehody se v posledních týdnech živě spekulovalo. Podle některých zdrojů se předčasně vypnuly motory, jiné zdroje zase hovořily o předčasném oddělení lodi od pracujícího raketového stupně, další zase zmiňovaly nadměrné vibrace. Čekalo se na výsledek vyšetřovací komise. Ani ta však do problému nepřinesla potřebné rozřešení. Další informace v článku.
Hned v prvních dnech nového roku přišla smutná zpráva o úmrtí českého astronoma Luďka Neužila (*25. 2. 1928 v Klatovech, zemřel 4. 1. 2017). Svou profesní dráhu započal v r. 1949 na observatoři v Ondřejově v oddělení fyziky vysoké atmosféry Země, vedeném doc. Františkem Linkem (1906-1984), a zde pak pracoval až do svého odchodu do důchodu. Pod Linkovým vedením, ale i samostatně, se věnoval výzkumu optických vlastností vysoké atmosféry i ionosféry. V počátcích éry kosmonautiky k tomu přidal fotometrii umělých družic při vstupu do stínu Země a společně s Linkem publikovali dioptrické tabulky zemské atmosféry. Věnoval se však také chemickému složení atmosféry Venuše, na základě vícebarevné fotometrie. V letech 1950 – 1976 zveřejnil na tato témata celkem 20 původních prací, které byly ve své době hojně citovány. Společně s F. Linkem též vydali monografii „Lety do stratosféry a výzkum vysoké atmosféry“, jež se dočkala dvou vydání.
V pátek 6. 1. můžete na TV Noe od 20 hod. sledovat živou besedu s dr. Jiřím Grygarem, prof. Petrem Kulhánkem a prof. Zdeňkem Stuchlíkem. Pořad je otevřen i pro diváky, kteří mohou své dotazy volat přímo do studia. Blíže zde.
Pořad v archivu TV Noe.