Ing. Antonín Rükl Odešel náhle v pondělí 11. července 2016 ve věku nedožitých 84 let. Poslední rozloučení se bude konat ve čtvrtek 21. července 2016 ve 14:40 v malé obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. Více v článku Štěpána Kováře.
Shlédněte pořad Hlubinami vesmíru s Ing. Antonínem Rüklem.
Ing. Antonín Rükl zemřel dnes v noci z 11. na 12. 7. náhle ve věku 84 let uprostřed několika rozdělaných projektů. Proslul zejména svým skvělým atlasem Měsíce. V roce 2004 byl zvolen čestným čenem ČAS. V roce 2012 obdržel Nušlovu cenu ČAS.
Knížka "Nebeské perly české a slovenské astrofotografie" s více jak stovkou překrásných vítězných snímků České astrofotografie měsíce, okořeněná poutavými doprovodnými texty, je již několik dní na světě. Více v článku. Všichni členové ČAS a autoři vítězných snímků ČAM ji mohou očekávat zdarma a další zájemci si ji mohou zakoupit přes webovou stránku Slovenské ústřední hvězdárny Hurbanovo.
Premiéra v sobotu 2. července ve 20 hod. na TV Noe Info včetně repríz
Léto nám již pomalu začíná! Pokud ještě nemáte naplánované prázdniny či dovolenou a máte zájem o aktivní pozorování noční oblohy či následné zpracování vědecky hodnotných dat, tak letní praktikum které pořádá Sekce proměnných hvězd a exoplanet je tu právě pro vás! Zbývá ještě několik volných míst, tak neváhejte! I začátečníci bez zkušeností a vlastní techniky jsou vítáni! Praktikum se koná na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v termínu 20. 8. – 27. 8. 2016
Více informací.
30. červen je výročí tunguské události. A při této příležitosti se připomíná globální iniciativa DEN ASTEROIDŮ, jejíž hlavní iniciativou je seznámit veřejnost se soustavným monitorováním, pozorováním a hledámím malých těles Sluneční soustavy (čemuž se na špičkové úrovni věnují právě čestí vědci Astronomického ústavu AV ČR), ale také i s nebezpečím, které tato tělesa mohou představovat. Partnerem iniciativy je televize Discovery, která proto v tento den vysílá na stanici Discovery Science výběr tematických pořadů.
Dva nové naučné komiksy zavedou zvídavou mládež do zákulisí jevů ve vesmíru kolem nás. První z nich odpoví na otázku "Co jsou kosmické paprsky?". Protože až 140 částic kosmických paprsků dopadá na náš stůl každou sekundu! A to už stojí za to o nich něco vědět. A ten druhý komiks? Ten zájemce zavede k naší mateřské hvězdě, Slunci. Věděli jste, že Slunce vyvrhuje každou sekundu 1 milión tun slunečního větru? Sluneční vítr nám může škodit, ale také nás chrání. Více vysvětlí druhý komiks s názvem "Co je to sluneční vítr?" Více na speciální stránce.
Raketoplány patřily mezi velmi fotogenické stroje, ostatně jako většina kosmické techniky. Na rozdíl od jiných kosmických dopravních prostředků lákaly svým neobvyklým vzhledem, jenž kombinoval prvky letadel a raket. Pojďme se společně pokochat výběrem alespoň malého zlomku z nich. Na stránkách Hvězdárny a planetária Plzeň najdete novou fotogalerii.
Vědci potvrdili, že během prvního běhu, během něhož se snažili zachytit gravitační vlny (od září 2015 do ledna 2016), se jim podařila ještě druhá detekce gravitačních vln. Zde je obrázek a zde video.