3. června 2015 od 19 hodin ve Velkém klubu plzeňské radnice proběhne přednáška pracovníka Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR Dr. Petra Scheiricha o trpasličích planetách Ceres a Pluto. Obě jsou nyní v hledáčku zájmu astronomů. Pořádá Hvězdárna a planetárium Plzeň. Na snímku americké NASA je Ceres se záhadnými bílými skvrnami na povrchu.
Brzy se dočkáme dvou plnoformátových zrcadlovek pro astrofotografii - Nikon připravuje D810a, Canon plánuje výrobu na přístí rok, nyní nabízí model 60Da s APC-C senzorem.
Ve čtvrtek 28. května v 18:00 hodin proběhne na naší hvězdárně v Kolářových sadech přednáška RNDr. Jana Hollana Ph.D., která se bude týkat světelného znečištění. Je to věc, která se týká každého z nás více, než by se na první pohled zdálo. Více.
Jak jsme již dříve informovali, v knihovně Mokré probíhá až do 15. září 2015 fotografická soutěž "Slunce ve všech podobách". Soutěží se o hodnotné ceny, mimo jiné o knížku Petra Horálka "Tajemná zatmění". Další informace o soutěži přímo na stránkách knihovny.
V sobotu 16. května proběhla na osadě Jizerka u Panského domu unikátní akce - Astronomický den. V programu bylo hned několik opravdu zdařilých přednášek, pozorování Slunce a rovněž se mělo navázat na pozorování noční oblohy. K tomu již bohužel kvůli počasí nedošlo, ale i tak se akce velmi zdařila, což dokazují fotografie Klubu astronomů Liberecka. Podívat se rovněž můžete na ojedinělý snímek Mléčné dráhy nad Jizerkou o den dříve, který je dílem fotografa Petra Horálka.
Před týdnem začala znamenitě sezóna TLE (nadoblačných blesků). První byly pozorovány 13. 5. nad Maďarskem a jihem Čech. Možnost zapojení se do projektu - viz Astro-forum.
Snímky Red sprites a Sprites halo z MCS bouřky nad Maďarskem - galerie 1 a galerie 2.
Minulý víkend se opět konalo tradiční astronomické setkání na hradě Litice nad Orlicí. Počasí dovolilo pozorovat dvě ze tří nocí. Začátečníci měli možnost sbírat zkušenosti od ostřílenějších kolegů. Účastníci se těší na přístí, jubilejní 10. ročník. Fotografie z akce jsou dostupné ZDE.
O ledových světech za dráhou Neptunu, zejména o Plutu, rodině jeho měsíců a sondě New Horizons, která je letí zkoumat, pohovoří už podruhé astronom Jakub Rozehnal.
Stránky, Zvukový archiv
I letos můžeme pomalu očekávat nadcházející sezónu nočních svítících oblak. Nezvykle vzhlížející druh jemných mračen velmi vysoko v mezosféře bývá nejlépe pozorovatelný za soumraku a při rozbřesku okolo severního obzoru v období okolo letního slunovratu. Nejvíce pozorování přichází v průběhu června a první poloviny července. Ovšem i v květnu je již šance úkaz vidět. Jak vypadal úkaz při jednom z pozorování v minulém roce? To najdete v pozorování Lubomíra Leňka.
Zítra 5. května od 17 hodin nepropásněte přednášku Petra Horálka s názvem "Sedm perel astronomie" v sále knihovny ČVUT v Děčíně. Tu samou přednášku si pak budete moci poslechnout již tento pátek 8. května v hotelu Jezerka u Sečské přehrady.