Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Horálek Astronomie

Za zatměním Slunce na lodi?

Pokud stále váháte, kam se vydat za úplným zatměním Slunce 20. března 2015 (které v ČR uvidíme jako největší částečné až do roku 2026), doporučujeme vám plavbu lodí dánské společnosti Smyril Line. Ještě zbývá 20 míst. Podle našich informací je už nyní na plavbu přihlášeno tolik nadšenců (ne-li profesionálních astronomů), že celý výlet bude koncipován k maximální snaze úkaz spatřit za jasného počasí.
Martin Gembec Astronomie

Kometa Lovejoy okem ze Slovenska

Krásný popis pozorování v současnosti nejjasnější komety roku 2014: "Po 21:00 sa na severe zacali objavovat hviezdy, o 23:00 bolo uz takmer jasno (juh str. Slovenska, cca 200 m.n.m.). Jasnost komety si tiez netrufam odhadnut, ale bola v pohode viditelna volnym okom. Nasiel som ju aj bez mapky s tym, ze som poznal len jej pribliznu polohu. Dalekohlad som naviedol na hmlisty oblacik na oblohe a bola to ona. Jej jasnost je niekde tesne pod 5 mag aj u nas. Od hviezd sa da jednoznacne odlisit aj bez pouzitia triedra."
Petr Horálek Astronomie

Vánoční kometa Lovejoy

Terry Lovejoy, australský objevitel komet, má opravdu štěstí. Už třetí jasná kometa ze seznamu jeho objevů je takřka vánoční. Tu nynější, C/2014 Q2, můžeme s chutí vyhlížet v souhvězdí Holubice (a později Zajíce) nízko nad obzorem okolo půlnoci. Významně nám pomůže jasná hvězda Sírius. Kometa ještě zjasňuje, nejlepší podmínky nás čekají v polovině ledna. Symbolicky vánoční snímek nám zaslal Petr Pazour z Kvildy. Kometa je na něm výrazně zelená díky uhlíkové atmosféře okolo jádra. Děkujeme.

C/2014 Q2 Lovejoy & Sirius. Autor: Petr Pazour
C/2014 Q2 Lovejoy & Sirius.
Autor: Petr Pazour

Pavel Suchan Astronomie

Meteorit z 9. prosince nalezen

Zveřejňujeme fotografii nalezeného meteoritu z pádu 9. prosince 2014, kterou nám poskytl Astronomický ústav AV ČR. Nálezová hmotnost meteoritu byla 5,93 gramu. Jedná se o chondrit, typ L, předběžně vyšší stupeň 3 (bude upřesněno dalším měřením). Stal se tak 23. meteoritem s rodokmenem na světě.

Přečtěte si také tiskovou zprávu AsÚ AV ČR a rovněž návod, jak v případě zájmu hledat další úlomky meteoritu. Děkujeme veřejnosti za spolupráci!

Meteorit z 9. prosince 2014. Autor: AsÚ AVČR.
Meteorit z 9. prosince 2014.
Autor: AsÚ AVČR.

Martin Gembec Astronomie

Slunce opět aktivní

Sledujte dvě výrazné oblasti se skvrnami poblíž středu kotouče. Došlo zde také k mohutným erupcím a výronu plasmy. Zatím je to bez výrazného vlivu na Zemi, ale kdoví, jak to bude dnes nebo v dalších dnech.
Martin Gembec Astronomie

Skvrna se vrátila jako 12209

Aktivní oblast známá z konce října jako AR 12 192 se opět natočila k Zemi a skvrny zde jsou menší. Nyní ji už vidíme celou. Ačkoli je klidná, erupce třídy M nelze vyloučit.
Martina Pavelková Astronomie

Velká sluneční skvrna se vrací

Některé větší sluneční skvrny se zvládnou se Sluncem otočit několikrát. Největší rekordmani mají "na svém účtu" i pět otoček. Aktivní oblast NOAA 12192, která před 14 dny zalezla za okraj slunečního disku a byla po nějaký čas vidět pouhýma očima, se nyní objevuje po druhé. Má název NOAA 12209 a dnes se nám ji podařilo vyfotit. Doufejme, že bude tak aktivní jako při první otočce. Více.

Sluneční skvrna v aktivní oblasti NOAA 12209. Autor: Martina Exnerová.
Sluneční skvrna v aktivní oblasti NOAA 12209.
Autor: Martina Exnerová.




27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »