Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Petr Komárek Astronomie

Publikace o Arturu Krausovi

V rámci projektu ROK ARTURA KRAUSE 2014, tedy připomínky 160. výročí narození významného pardubického rodáka, zakladatele první lidové hvězdárny v Čechách, propagátora sportu a technických novinek vydal Klub přátel Pardubicka ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause publikaci "BARON ARTUR KRAUS". Autoři publikace PhDr. Jiří Kotyk a Petr Komárek popisují na 98 stranách historii rodu Krausů, život Artura Krause, jeho působení v nejrůznějších oborech činnosti. Je zde popsán jeho zájem nejen o astronomii a pozorování Slunce...
publikace_kraus Autor: KPP
publikace_kraus
Autor: KPP

Více informací: ZDE

Redakce Astro.cz Astronomie

Hezké velikonoce...

a jedno vesmírné vajíčko pro vás.

Mlhovina „vejce“ vyfotografovaná HST. Prach kolem hvězdy prý polarizuje světlo, které odráží a vytváří tak „obálky“. Jde o vznikající planetární mlhovinu.
Petr Komárek Astronomie

Rok Artura Krause - pod pradubickou oblohou aneb jak to viděl Kraus

Hvězdárna barona Artura Krause DDM ALFA Pardubice a Astronomická společnost Pardubice Vás srdečně zvou dne 18. dubna od 18:00 do 24:00 na mimořádné pozorování pod otevřenou oblohou. Oslavte s námi 160. výročí barona Artura Krause, zakladatele první lidové hvězdárny v Čechách.

Pozorování se uskuteční na prostorném nábřeží řeky Labe nedaleko sídliště Polabiny. Více informcí o místě pozorovaní najdete na oficiálním webu projektu ROK ARTURA KRAUSE

TĚŠÍME SE NA SETKÁNÍ S VÁMI!

Martin Gembec Astronomie

Za Neptunem je co objevovat

Další dvě velká tělesa za Neptunem. Objekt 2013 FY27 je dokonce deváté nejjasnější těleso za dráhou Neptunu a 2013 FZ27 je ve třicítce takto jasných těles. Pokud se vezme standardní odhad velikosti z jejich jasu, pak ta větší atakuje zhruba 900 km, což by znamenalo objev další trpasličí planety, pokud tuto definici máte rádi. Do této kategorie by zřejmě mohlo spadat i druhé těleso. Po objevu planetky s prstenci a druhé "Sedny" (vzdálené planetky) je tedy, jak vidno, stále co objevovat. Zdroj.
Petr Horálek Astronomie

Mladý Měsíc na obzoru

Včera večer 1. dubna 2014 se připraveným pozorovatelům naskytl krásný pohled na zapadající měsíční srpek s popelavým svitem našeho kosmického souseda. V rámci celého roku nastávají právě nyní pro ČR nejlepší podmínky na vyhlížení Měsíce ve večerních hodinách. Měsíc putuje do vysokých zvířetníkových souhvězdí a zapadá pod velkým úhlem. I mladý Měsíc je proto snadným cílem pro fotografování či pro pouhé kochání se. Nenechte si proto ujít i dnešní večerní západ mladého Měsíce. Než den dospěje k večeru, vychutnejte si snímek Mariána Runkase z Německa ze včerejšího večera (1. dubna). Prohlédněte si také další došlé fotografie.

Zapadající Měsíc. Autor: Marián Runkas
Zapadající Měsíc.
Autor: Marián Runkas

Petr Horálek Astronomie

Nejlepší zodiakální světlo

Nezapomeňte, že s ústupem Měsíce na ranní oblohu a včerejší jarní rovnodenností nastávají nejlepší podmínky pro letošní pozorování večerního zodiakálního světla. Za jasnou oblohou vycestujte dál od měst a příroda se vám odmění fotogenickou kompozicí zodiakálního kuželu jdoucího až k Plejádám, kde vrcholek slabého kužele protíná slabší zimní Mléčnou dráhu obklopenou krásnými souhvězdími. Ideální podmínky potrvají do počátku dubna, kdy se Měsíc vrátí na večerní oblohu. Své fotografie nám dále můžete zasílat do samostatné galerie. Všem autorům již došlých snímků děkujeme.
Petr Horálek Astronomie

Západ Slunce s protuberancí

Dnešní jarní rovnodennost lidi donutila upřít zrak ke Slunci. Krásné počasí, opravdu jarní, ovšem nebylo zdaleka vším, čím rovnodennost zaujala. Nepříliš obvyklý portrét západu Slunce přes H-Alfa filtr nám zaslal Marián Mičúch ze slovenského Plevníka. Kromě zapadajícího slunečního kotouče za stromy v den rovnodennosti můžete na snímku obdivovat výraznou protuberanci vlevo nahoře nebo spletitý filament. Více.

Západ Slnka v deň jarnej rovnodennosti. Autor: Marián Mičúch
Západ Slnka v deň jarnej rovnodennosti.
Autor: Marián Mičúch

Petr Horálek Astronomie

V New Yorku na 14 sekund zmizela jasná hvězda Regulus

Nezvyklý zážitek měli mít obyvatelé státu New York včetně obří metropole v noci z 19. na 20. března ve 2:06 EDT (7:06 SEČ). Na dlouhých 14 sekund z oblohy zmizela nejjasnější hvězda souhvězdí Lva - Regulus. Pohasnutí ovšem nebylo žádnou záhadou, nýbrž patrně nejvýraznějším zákrytem hvězdy planetkou v novodobé historii. Před hvězdou Regulus přecházela planetka 163 Erigone o velikosti asi 70 km ve vzdálenosti přes 175 milionů km od Země. Zatím ale nejsou dostupná žádná pozorování, neboť nad New Yorkem nepřálo počasí. Více (anglicky; Sky an Telescope)



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »