Ačkoli kometa ISON je vidět zatím jen většími dalekohledy nad ránem, již dnes můžeme říci, že se zatím vyvíjí dle očekávání (na kometu poprvé letící ke Slunci). Stále je tu naděje na pěknou kometu od listopadu. Věříme však, že přežije průlet kolem Slunce a bude jasnou kometou v prosinci 2013. Velice pěkný snímek vystavil na webu A. Block z 32" dalekohledu na Mt. Lemmon.
Jindřich SuchánekAstronomie
Pokud nestíháte Noc vědců 2013 a naopak nemáte to daleko do Jizerek, pak se zastavte v polské části na Stogu v sobotu nebo na Orle v neděli. Konají se zde Astronomické dny a program je bohatý, tma a snad i počasí bude.
Martin GembecAstronomie
Večer je dobře patrná Venuše, nad kterou ve vzdálenosti asi 3° právě "prošel" Saturn. Zkuste konjunkci planet zahlédnout také. Foto Aleše Majera.
Petr SobotkaAstronomie
Dnes si připomínáme výročí úmrtí Prof. Františka Nušla, českého astronoma, spoluzakladatele hvězdárny v Ondřejově a dlouholetého předsedy České astronomické společnosti. Pro Český rozhlas vzpomínají Jiří Grygar a Luboš Perek.
Martin MašekAstronomie
10. září navždy opustil tento svět, bylo mu 93 let. Tento novozélandský astronom-amatér za svůj život pořídil přes půl milionu vizuálních odhadů proměnných hvězd. Spoluobjevil slavnou supernovu SN1987A ve Velkém Magellanově oblaku. Objevil též dvě komety. Oba kometární objevy byly učiněny náhodně, kdy nová kometa byla ve stejném zorném poli s proměnnou hvězdou, kterou pozoroval. Svůj poslední objev komety učinil ve svých osmdesáti letech, tudíž je nejstarším objevitelem komety na světě.
Martin GembecAstronomie
Amatérský objevitel komet z Austrálie Terry Lovejoy objevil mimo jiné i kometu, která byla pěkně vidět nakonci roku 2011 na jižní polokouli. Tentokrát ale objevil kometu, která bude lépe viditelná na konci roku na polokouli severní. Odhadovaný maximální jas 8 mag ji řadí mezi jasnější komety, ale bude třeba na ni vzít alespoň triedr. Přesto se na ni a doufejme i kometu ISON můžeme v prosinci těšit. Odkaz na fotku a graf jasu a elongace.
Petr HorálekAstronomie
Poměrně obtížně zachytitelný snímek nám zaslal Vilém Heblík z Pardubic. V sobotu 7. září se vydal do Kleštic vyfotografovat přelet Mezinárodní kosmické stanice ISS před Sluncem. Více. Shlédněte rovněž dřívější pozorování ze 21. června z Pardubic.
Přelet ISS před slunečním diskem. Autor: Vilém Heblík
O víkendu jsme toho měli hodně ke spatření. Díky krásnému počasí a příhodné fázi Měsíce se na obloze letos naposledy ukázala nejjasnější část Mléčné dráhy, v ranních hodinách zodiakální světlo a vše doplnila planetání setkání. Časně ráno u hvězdokupy Jesličky planeta Mars a v neděli 8. září na večerní obloze úzký srpek Měsíce u planety Venuše. Další snímky v galerii. Pokud jste zachytili Mars u hvězdokupy, zašlete nám snímky přes formulář. Při větším množtsví příspěvků vytvoříme samostatnou galerii. Foto níže: Vilém Heblík.
Mars s Jesličkami nad Pokřikovem. Autor: Vilém Heblík
Nova Delphini 2013 slábne, vizuálně má již kolem 7. hvězdné velikosti. Ale stále je v dosahu triedrů a malých dalekohledů. Pozorujte ji a zkoušejte odhadovat či měřit její jasnost! Mapka je na stránkách Sekce proměnných hvězd a exoplanet.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236